Dodano: 07 kwiecień 2017r.

Konstelacja satelitarna do obrazowania Ziemi współtworzona przez Polaków

Polska firma Creotech Instruments we współpracy z fińskim start-upem ICEYE zbuduje 20-30 małych satelitów do radarowego obrazowania powierzchni Ziemi.

 

System radarowego obrazowania Ziemi ma tą przewagę nad rozwiązaniami bazującymi na satelitarnych teleskopach optycznych, że może działać bez zakłóceń niezależnie od warunków atmosferycznych. W przypadku systemu, który jest oparty na teleskopach, zwykłe zachmurzenie może w znacznym stopniu obniżyć jego użyteczność.

Całe przedsięwzięcie ma opierać się na nowej technologii radarowej opracowanej przez Finów. "Fińska firma opracowała innowacyjny radar SAR (radar z tzw. syntetyczną aparaturą), który ma zostać zainstalowany na każdym z docelowych 20-30 satelitów. Tak duża konstelacja zapewni pełne zobrazowanie powierzchni naszej planety w trybie niemal ciągłym - 24 godziny na dobę" – poinformowała firma Creotech Instruments.

Radar SAR został już pomyślnie przetestowany podczas rejsów samolotowych. Jest też dostosowany do montażu na małych satelitach, które będą tworzyć konstelację a które zostaną zbudowane przez Creotech Instruments. Polska firma już rozpoczęła budowę pierwszej z maszyn, która poleci w kosmos.

- Dzięki współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) udało nam się pozyskać unikalne kompetencje. Teraz idziemy krok dalej. Nawiązujemy współpracę z kosmicznymi firmami, które działają poza projektami ESA. Istotnie poszerza to rynek, na którym działamy. Współpracę z ICEYE traktujemy jako priorytet, bo do takich projektów od dłuższego czasu się przygotowywaliśmy. Seryjna produkcja komponentów dla konstelacji mikrosatelitów to jeden z naszych głównych celów biznesowych – powiedział Grzegorz Brona, prezes Creotech Instrument.

Pierwszy mały satelita ma trafić na orbitę jeszcze w tym roku. Do połowy 2018 roku planowane jest umieszczenie w przestrzeni kosmicznej kolejnych dwóch. Produkcja i wyniesienie na orbitę trzech instrumentów pozwoli na przetestowanie systemu ICEYE i jego zoptymalizowanie celem wdrożenia w następnych latach 20-30 satelitów działających w dużej konstelacji.

 

Źródło: iceye.fi, PAP, fot. iceye.fi