Dodano: 04 grudnia 2017r.

Kolonizacja Marsa według arabskich szejków. Wirtualna wycieczka po Mieście Mądrości

Początkiem roku władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zapowiedziały, że w przeciągu 100 lat zamierzają wybudować miasto na Czerwonej Planecie. Niewielu z na ma szansę dożyć tych czasów, dlatego stworzono wirtualną wycieczką po przyszłym marsjańskim mieście.

Wizja marsjańskiego miasta

 

Emir Dubaju Muhammad ibn Raszid Al Maktum ogłosił w lutym, że Zjednoczone Emiraty Arabskie zamierzają do 2117 roku wybudować miasto na Marsie. 100 letni plan zaproponowany przez szejka jest ambitnym zadaniem. Zwłaszcza, że Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) nie mają właściwie żadnego doświadczenia w lotach kosmicznych, ale zważając na zasobność portfeli tamtejszych szejków, planu nie można od razu skazywać na porażkę.

Władze ZEA opublikowały w serwisie You Tube kilkuminutowy film, który przedstawia ich koncepcję marsjańskiej metropolii. Można ją zobaczyć w zaciszu własnego fotela. Przewodnik zabiera widza na wirtualny spacer po Mieście Mądrości, bo tak ma nazywać się marsjańska metropolia. Na filmie przedstawione są wszystkie placówki, które mają znaleźć się w mieście, od laboratoriów po pomieszczenia mieszkalne.

Mars jest zimnym i wrogim środowiskiem dla człowieka, ale przedstawiona przez arabskich szejków wizja miasta wygląda przytulnie i według planów, ma być zamieszkana przez 600 tysięcy osób z całego świata. - Ludzkie ambicje nie mają granic, a ktokolwiek, kto przygląda się przełomowym odkryciom naukowym w obecnym stuleciu, zdaje sobie sprawę, że ludzkie zdolności mogą zrealizować najważniejsze ludzkie marzenie – mówił w lutym emir Dubaju przedstawiając swoją wizję kolonizacji Marsa.

Według emira Dubaju marsjański program skierowany jest do młodych ludzi i ma w nich zaszczepić ducha eksploracji kosmosu. A ten się może przydać, bo przed nimi trudne zadanie. Najwybitniejsi fachowcy w temacie nadal nie mają pojęcia, jak skolonizować Marsa, a szejkowie już tworzą plany budowy dużego miasta. Co prawda rząd ZEA przyznał w 2015 roku, że zainwestował w technologie kosmiczne prawie 5,5 miliarda dolarów, ale to może nie wystarczyć. Trzeba też zaznaczyć, że agencja kosmiczna tego państwa powstała w 2014 roku.

Pomysłodawcy nie podali lokalizacji miasta. Nie zdradzili też, jaką technologią miasto ma być budowane.


 Źródło: You Tube