Dodano: 20 marca 2019r.

Kiedy możemy i powinniśmy skorzystać z badań specjalistycznych w UK

Chociaż w większości sytuacji ścieżka leczenia czy diagnozowania choroby w UK zaczyna się w gabinecie lekarza rodzinnego, to nie zawsze wystarczy. Wizyta u specjalisty jest jak najbardziej możliwa i często wskazana. Warto również korzystać z bezpłatnych badań wykrywających choroby. Dowiedz się, jak to wygląda w praktyce i kiedy możesz skorzystać z badań specjalistycznych w Wielkiej Brytanii.

Starość

 

Rozpocznijmy od badania Faecal Occult Blood i Bowel Scope Screening, które przeprowadzamy samodzielnie, w domowych warunkach, korzystając z zestawu FOB. Bezpłatnie jest on wydawany wszystkim mężczyznom i kobietom w wieku od 60 do 74 lat. Celem jest wykrycie ewentualnej krwi w kale, która może znamionować nowotwór jelita grubego. Test przysługuje wszystkim uczestnikom programu co dwa lata. Oczywiście otrzymuje się bezpłatnie instrukcję i wszystkie niezbędne informacje.

Dla kobiet po 55. roku życia przygotowano również test zwany Bowel Scope Screening, polegający na badaniu prowadzonym przez pielęgniarkę lub lekarza. Specjalne narzędzie wykorzystywane przez nich pozwala wykryć polipy, które potencjalnie mogą zamienić się w nowotwór złośliwy.

Jak dołączyć do programu przedwczesnego wykrywania raka jelita? Skontaktuj się z NHS Cancer Screening Programmes w Sheffield. Adres: Fulwood House, Old Fulwood Road, S10 3TH. Telefon: 01142013040, e-mail: info.cancerscreening@nhs.net. Więcej informacji na temat programu znajdziesz na oficjalnej, rządowej stronie https://www.gov.uk/guidance/bowel-cancer-screening-programme-overview.

Warto badać organizm

Program sprawdzający, czy nie chorujemy na bardzo kłopotliwego i bolesnego raka jelita grubego, jest jednym z przykładów na to, jak działa system opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii. Jeżeli mieszkasz w UK, nie wahaj się korzystać z dostępności badań specjalistycznych, które przy spełnianiu określonych kryteriów (np. wieku) nic nie kosztują!

Wizyta u lekarza rodzinnego może nie dać odpowiedzi, czy w organizmie działa już nowotwór złośliwy, ale spotkanie ze specjalistą – jak najbardziej. Pełna lista bezpłatnych programów prowadzonych przez NHS jest dostępna pod adresem https://www.gov.uk/topic/population-screening-programmes. Warto wskazać na tak ważne testy, jak np.:

  • badanie siatkówki oka → diabetic eye screening;
  • profilaktyka tętniaka aorty brzusznej → adbominal aortic aneurysm;
  • mammografia piersi → breast screening;
  • cytologia szyjki macicy → cervical screening.

Jak widzisz, niektóre z tych programów są analogiczne do prowadzonych w Polsce, np. wobec kobiet, które ukończyły 50. rok życia. Wyjazd zarobkowy czy w innych okolicznościach nie powinien oznaczać rezygnacji z troski o zdrowie. Badaj się, mając na względzie wiek i predyspozycje. Lepiej zawczasu skorzystać z darmowego testu niż później martwić się zaawansowaną chorobą. Brytyjski system opieki zdrowotnej wyciąga rękę do wszystkich obywateli korzystających z NHS. Nie ograniczaj się do wizyt u GP, czasem warto pójść do specjalisty.

Dla dzieci i kobiet w ciąży

Z pomocy specjalistów powinny korzystać oczywiście także kobiety w ciąży oraz młode mamy. Istnieje cały szereg programów, które umożliwiają wykrycie chorób czy ewentualnych komplikacji zdrowotnych.

  • Newborn Blood Spot → badanie krwi z pięty dziecka do 5 dni po narodzinach sprawdzające obecność anemii sierpowatej, wrodzonych chorób metabolicznych, niedoczynności tarczycy czy mukowiscydozy;
  • Newborn Hearing → przesiewowe badanie słuchu dla dzieci, najlepiej między 4. a 5. tygodniem od urodzenia;
  • Fetal Anomaly → USG płodu;
  • Infectious Deseases in Pregnancy → test dla kobiet w ciąży wykrywający HIV, żółtaczkę typu B, różyczkę czy syfilis;
  • Sickle Cell and Thalassaemia → badanie genetyczne wykrywające anemię sierpowatą, talasemię oraz podobne choroby związane z hemoglobiną we krwi.

O tego typu programy dla kobiet w ciąży i noworodków można pytać NHS Population Screening Helpdesk, pod adresem Public Health England Zone B, Floor 2 Skipton House, 80 London Road w Londynie (SE1 6LH). Telefon: 02036820890.

Konsultacja ze specjalistą

Aby spotkać się z lekarzem specjalistą – np. neurologiem, gdy ciągle boli głowa czy urologiem, gdy masz problem z oddawaniem moczu – potrzebujesz skierowania od GP, czyli lekarza rodzinnego, General Practitionera. Stąd prosty wniosek, że chcąc uzyskać skierowanie, należy zarejestrować się w przychodni i umówić z lekarzem rodzinnym. Na szczęście w systemie NHS zdobycie takiego skierowania powinno zająć tylko około 1-2 dni.

Niestety, nie zawsze jest szansa spotkania się ze specjalistą w ramach NHS. Jeśli nie ma takiej możliwości, pozostaje wizyta prywatna. Wiąże się ona z kosztami, ale pamiętaj, że zdrowie jest bezcenne. Co ciekawe, w UK powstaje coraz więcej polskich placówek medycznych, czyli przychodni specjalistycznych prowadzonych przez naszych rodzimych lekarzy. Polskojęzyczny doktor jest w stanie przeprowadzić pogłębiony wywiad bez bariery językowej, dlatego tak wielu emigrantów wybiera tę formę leczenia i konsultacji.

Cena prywatnej wizyty lub badania specjalistycznego w takiej przychodni kosztuje zazwyczaj od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu funtów. Oczywiście najdroższe są zabiegi stomatologiczne, które kosztują zazwyczaj około kilkuset funtów, więc Polacy mieszkający w UK wolą czekać na przyjazd w rodzinne strony, żeby znacznie taniej i w polskich złotych zapłacić za niezbędne leczenie.

Podsumowując:

  • korzystaj z możliwości bezpłatnych testów i badań NHS, np. na obecność nowotworów;
  • o bezpłatną wizytę u specjalisty staraj się poprzez kontakt z GP;
  • w przypadku nieuzyskania skierowania postaraj się o prywatną wizytę u specjalisty – zdrowie jest ważniejsze niż wydatek rzędu kilkudziesięciu funtów!

 

Artykuł przygotowała: Polska Kancelaria Prawna w UK