Dodano: 21 grudzień 2016r.

Japonia dołącza do wyścigu o zasoby Księżyca

Japońska Agencja Kosmiczna (JAXA) podpisała wstępne porozumienie z firmą iSpace Technologies Inc. W planach jest stworzenie podwalin dla przemysłu wydobywczego na Księżycu.

Baza na Księżycu

 

Zasoby naturalne Księżyca przyciągają uwagę inwestorów na całym świecie. Nie ma co ukrywać, że eksploracja złóż na Księżycu wiąże się także z przewagą polityczną. W wyścigu o jak najlepsze miejsce startowe ustawiły się już USA, Rosja, Chiny czy Indie. Powstały także przeróżne konsorcja skupiające co potężniejszych biznesmenów. Teraz do listy startowej dopisali się także Japończycy.

W niektórych krajach świata już teraz tworzy się podstawy prawne pod przyszłe górnictwo kosmiczne. W 2015 roku w USA uchwalono ustawę, która daje prywatnym spółkom prawa do środków pozyskanych w przestrzeni kosmicznej. Podobny projekt ustawy uchwalono w Luksemburgu w tym roku.

Współpraca prywatnej firmy z JAXA ma skupić się na planach rozwoju górnictwa księżycowego i związanych z tym technologii. Mają zostać opracowane procedury pozyskiwania, przechowywania i transportu zasobów naturalnych Księżyca.

Przedstawiciele firmy iSpace Technologies uważają, że wydobywanie zasobów naturalnych Księżyca jest niezbędne dla szerszej eksploracji kosmosu i podróży międzyplanetarnych. Zasoby wydobywane na Księżycu mogą w przyszłości posłużyć jako paliwo obniżając koszty misji.

Prędzej czy później do tego by doszło. Zasoby naturalne Ziemi nie są niewyczerpalne, a Księżyc to nasz najbliższy satelita. Do tego całkiem zasobny w cenne minerały.

 

Źródło: The Wall Street Journal