Dodano: 20 styczeń 2017r.

Jak wyglądałoby lądowanie na Plutonie? NASA publikuje film

NASA opublikowała film zmontowany z ponad 100 zdjęć wykonanych przez sondę New Horizons podczas bliskiego przelotu koło Plutona w 2015 roku. Obraz pokazuje, jak mogłoby wyglądać ewentualne lądowanie na tej planecie karłowatej.

Planeta karłowata Pluton


Jak mogłoby wyglądać lądowanie na Plutonie? W połowie lipca 2015 roku sonda New Horizons przeleciała koło Plutona w odległości około 12 500 kilometrów. Podczas tego lotu wykonała setki zdjęć karłowatej planety oraz jej księżyca Charona.

To właśnie z tych zdjęć eksperci z NASA zmontowali niezwykły film pokazujący, jak mogłoby wyglądać lądowanie na Plutonie, a dokładniej na pokrytym lodem obszarze nieformalnie nazywanym Sputnik Planitia. Na nagraniu można zobaczyć z bardzo bliska powierzchnię tej planety karłowatej.

Sonda New Horizons została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną w styczniu 2006 roku. Jej celem jest wykonywanie pomiarów oraz badanie Plutona i jego księżyców, a także jednego z obiektów znajdującego się w Pasie Kuipera zwanego 2014 MU69. To piąta sonda, której trajektoria prowadzi poza Układ Słoneczny (po misjach Pioneer 10, Pioneer 11, Voyager 1 i Voyager 2). Przelot koło obiektu 2014 MU69 jest zaplanowany na styczeń 2019 roku.

Koniec misji zaplanowany jest na czerwiec 2022 roku, ale w przypadku dobrego stanu sondy, misja może być kontynuowana. Stało się tak w wielu przypadkach. Łazik Opportunity miał przebywać na Marsie trzy miesiące, a jest już 13 lat. Nie wspominając już o sondach Voyager 1 i Voyager 2, które miały zbadać Jowisza i Saturna, a obecnie są najdalszym i ciągle działającym obiektem wysłanym w przestrzeń kosmiczną przez człowieka.

 

Źródło: NASA