Dodano: 13 grudzień 2016r.

Geminidy i superksiężyc już dziś na niebie

To jest jedna z ostatnich okazji w tym roku, by podziwiać rój Geminidów, którego maksimum będzie dziś w nocy. Dziś także superksiężyc.


Geminidy są uważane za najobfitszy rój meteorów nieba północnego i co roku tworzą niesamowity spektakl na niebie. To pozostałości po komecie Phaeton 3200. Ich natężenie jest bardzo duże. Zenitalna liczba godzinna określająca ilość meteorów, którą można zaobserwować w ciągu jednej godziny dla tego roju wynosi aż 120. Będzie czym nacieszyć oko.

Rój był widoczny już od 7 grudnia, jednak to dziś w nocy nastąpi jego maksimum i potrwa do 17 grudnia. Spektakl będzie o tyle ciekawszy, że termin Geminidów pokrywa się z pełnią księżyca, a do tego dziś wystąpi kolejny raz zjawisko tzw. superksiężyca. Oznacza to, że nasz naturalny satelita będzie wydawał się znacznie większy niż normalnie. Superksiężyc może to zakłócić obserwacje Geminidów.

W obserwacji na pewno pomocne będzie oddalenie się od miast i większych ośrodków ze względu na zanieczyszczenie świetlne. Miejmy nadzieję, że chmury nie zasłonią nieba.

W tym roku będzie można jeszcze podziwiać rój Ursynów, którego maksimum przypadnie na okres Bożego Narodzenia.