Dodano: 09 grudzień 2021r.

Galaktyki bez ciemnej materii? Nowe obserwacje ujawniają kolejny przykład

Odległa galaktyka AGC 114905 może być całkowicie pozbawiona ciemnej materii. Międzynarodowy zespół astronomów nie znalazł żadnych jej śladów, pomimo szczegółowych badań. Jeśli ustalenia naukowców zostaną potwierdzone, może to obalić fundamentalne teorie na temat powstawania galaktyk, gdyż ciemna materia jest uważana za kluczową dla tego procesu.

Galaktyki bez ciemnej materii? Nowe obserwacje ujawniają kolejny przykład

 

W galaktyce AGC 114905 nie ma żadnych śladów ciemnej materii – ustalił międzynarodowy zespół astronomów kierowany przez Pavla Mancere Piñe z Uniwersytet Groningen w Holandii, który jest również zaangażowany w prace Holenderskiego Instytutu Radioastronomii ASTRON. Piñe wraz ze współpracownikami po raz pierwszy przyjrzał się galaktyce AGC 114905 w 2019 roku. Obserwacje sugerowały, że galaktyka może nie zawierać ciemnej materii. By zyskać pewność, astronomowie powtórzyli swoje pomiary. Po czterdziestu godzinach szczegółowych obserwacji za pomocą Very Large Array (VLA) w Nowym Meksyku (USA), dowody na istnienie galaktyki wolnej od ciemnej materii stały się silniejsze.

Badania zostały zaakceptowane do publikacji w „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”, a obecnie można się z nimi zapoznać w bazie pre-printów arxiv (arXiv:2112.00017).

Ciemna materia i formowanie się galaktyk

Galaktyka AGC 114905 znajduje się około 250 milionów lat świetlnych od Ziemi. Należy do klasy galaktyk zwanych ultra-rozproszonymi galaktykami karłowatymi (z j. ang. ultra-diffuse dwarf galaxy). Jednak określenie „karłowata” nie odnosi się do jej rozmiaru, a jasności. AGC 114905 jest mniej więcej wielkości Drogi Mlecznej, ale zawiera tysiąc razy mniej gwiazd. Na pierwszy rzut oka wydaje się być jak każda inna galaktyka, ale głębsze spojrzenie ujawnia zagadkę: AGC 114905 nie zawiera ciemnej materii.

Uważa się, że ciemna materia jest klejem, który łączy razem gwiazdy, gaz i pył w galaktyki. Przeważa idea, że ​​wszystkie galaktyki, a już z pewnością ultra-rozproszone galaktyki karłowate, mogą istnieć tylko wtedy, gdy są utrzymywane razem przez ciemną materię.

Ciemna materia to hipotetyczna materia, która według założeń nie emituje i nie odbija promieniowania świetlnego, dlatego bardzo trudną ją wykryć. Ale jej istnienie zdradzają wywierane przez nią efekty grawitacyjne. W ten sposób naukowcy tłumaczą anomalie w rotacji galaktyk i ruchu galaktyk w gromadach. Mimo lat poszukiwań jej istnienie nie zostało potwierdzone. Naukowcy wciąż starają się dociec, jaka jest dokładna natura ciemnej materii i co ją tworzy.

Galaktyka AGC 114905

- W zasadzie takie galaktyki nie powinny istnieć. Nie potrafimy wyjaśnić ich istnienia żadną teorią – powiedział Mancera Piña.

Kiedy Mancera Piña i jego koledzy po raz pierwszy przyjrzeli się AGC 114905 w 2019 roku, podejrzewali, że może nie zawierać ciemnej materii ze względu na jej rotację. Prędkość, z jaką obraca się galaktyka, pokazuje, ile zawiera materiału. Im masywniejsza galaktyka, tym silniejsza jest jej grawitacja i tym szybciej się kręci. Porównując prędkość rotacji z ilością obserwowanej w niej materii - ilością gwiazd, gazu i pyłu – astronomowie mogą spróbować oszacować, ile musi się tam znajdować ciemnej materii, aby uwzględnić prędkość galaktyki.

Ale ponieważ AGC 114905 jest słabo widoczna, uczeni początkowo nie mieli wystarczających danych, aby w pełni określić jej prędkość rotacji. Powtórzyli więc swoje pomiary korzystając z radioteleskopu VLA. Zmapowali gaz obecny w AGC 114905 i ustalili, jak szybko się porusza. To pozwoliło im określić prędkość rotacji galaktyki, a tym samym, ile ciemnej materii się w niej znajduje. Rezultaty kolejnych pomiarów wykazały, że ruch gazu można wyjaśnić zwykła materią, co ostatecznie doprowadziło ich do wniosku, że w AGC 114905 nie ma ciemnej materii.

- To jest oczywiście to, czego się spodziewaliśmy i na co liczyliśmy, ponieważ potwierdza to nasze poprzednie pomiary. Ale problemem pozostaje, bo teoria przewiduje, że w AGC 114905 musi być ciemna materia, a nasze obserwacje wskazują, że tak nie jest. W rzeczywistości różnica między teorią a obserwacją tylko się powiększa – powiedział Mancera Piña.

Próba wytłumaczenia obserwacji

W swojej publikacji naukowcy wymieniają możliwe wyjaśnienia braku ciemnej materii. Na przykład AGC 114905 mogła zostać pozbawiona ciemnej materii przez duże, pobliskie galaktyki, tyle że ich tam nie ma. - W najbardziej znanym modelu formowania się galaktyk, tak zwanym modelu zimnej ciemnej materii (z j. ang. Cold Dark Matter model, CDM – przyp. red.) musielibyśmy wprowadzić ekstremalne wartości parametrów, które wykraczają daleko poza zwykły zakres. Również w alternatywnej teorii zimnej ciemnej materii, czyli tzw. zmodyfikowanej dynamiki newtonowskiej (z j. ang. modified Newtonian dynamics, MOND – przyp. red.), nie możemy odtworzyć ruchów gazu w galaktyce – wyjaśnił Mancera Piña.

Zdaniem badaczy jest jedno założenie, które może zmienić ich wnioski. To szacowany kąt, pod którym ich zdaniem obserwują galaktykę. - Ale ten kąt musiałby znacznie odbiegać od naszych szacunków, zanim znów byłoby w nim miejsce na ciemną materię – zaznaczył współautor publikacji Tom Oosterloo z Holenderskiego Instytutu Radioastronomii ASTRON.

Wyzwania dla obecnych teorii

Nie jest to pierwsza galaktyka, która, jak się wydaje, nie zawiera ciemnej materii. W 2018 roku zespół astronomów prowadzony przez Pietera van Dokkuma z Yale University odkrył galaktykę NGC 1052-DF2, która również wydaje się być pozbawiona ciemnej materii. Ale galaktyka ta jest nieco inna od AGC 114905. NGC 1052-DF2 nie ma zauważalnego centralnego obszaru, a nawet spiralnych ramion i dysku, typowych cech galaktyki spiralnej. Ale też nie wygląda jak galaktyka eliptyczna. Nie ma również oznak, że w jej centrum znajduje się czarna dziura (więcej na ten temat w tekście: Odkryto galaktykę bez ciemnej materii).

Odkrycie holenderskich naukowców stanowi wyzwanie dla teorii formowania się galaktyk, ponieważ uważa się, że ciemna materia jest niezbędna do ich powstawania, dlatego że jej grawitacja pomaga akumulować stosunkowo rzadszą zwykłą materię. Jeśli istnieją galaktyki bez ciemnej materii, oznacza to, że ciemna materia nie jest potrzebna do tworzenia galaktyk.

- Próbowaliśmy zrozumieć, czym jest ciemna materia przez ostatnie 50 lat, ale wydaje się, że zabrnęliśmy w jakiś ślepy zaułek – przyznał Mancera Piña. Dzięki uważnemu badaniu tej galaktyki i innych podobnych, astronomom być może uda się określić, czym właściwie jest ciemna materia.

Wspomniany wcześniej Pieter van Dokkum, który nie był zaangażowany w te badania, ocenił, że nowe odkrycia są obiecujące i znaczące, ale holenderscy astronomowie będą potrzebować więcej analiz, aby upewnić się, że ta galaktyka jest naprawdę pozbawiona ciemnej materii. - Będzie dużo dyskusji. Nadzwyczajne roszczenia wymagają nadzwyczajnych dowodów – powiedział van Dokkum.

Tymczasem holenderscy naukowcy planują dalsze badania AGC 114905. Chcą także sprawdzić inne ultra-rozproszone galaktyki karłowate, które być może także pozbawione są ciemnej materii.

 

Źródło: Royal Astronomical Society, fot. Javier Román/ Pavel Mancera Piña