Dodano: 16 stycznia 2017r.

Firma Moon Express zebrała fundusze na lot na Księżyc

Biorąca udział w konkursie Google Lunar X Prize firma Moon Express zebrała wystarczający kapitał, by polecieć na Księżyc. Planowy start ma się odbyć pod koniec tego roku.

Moon Express


Moon Express jest znana z tego, że jako pierwsza prywatna firma w dziejach uzyskała pozwolenie od rządu USA, na lądowanie na Księżycu. Szefowie firmy mają ambitny plan, by dołączyć do agencji kosmicznych USA, Rosji (właściwie to Związku Radzieckiego) i Chin, które jako jedyne do tej pory lądowały na naszym naturalnym satelicie.

Moon Express jest średnią firmą powstałą w 2010 roku. Właśnie udało jej się zebrać od darczyńców 45 milionów dolarów, za które planują wysłać na Księżyc łazika. Ale zamiary firmy są jeszcze bardziej zuchwałe. Szefowie przedsiębiorstwa chcą stworzyć na Księżycu bazę wydobywczą zasobów naturalnych satelity. Zamierzają także wprowadzić usługę wynoszenia na Księżyc urn z prochami zmarłych. Pierwszy lot ma się odbyć jeszcze w tym roku.

- W najbliższej przyszłości zamierzamy przywieźć cenne zasoby Księżyca na Ziemię – powiedział współzałożyciel Moon Express Naveen Jain. - Naszym celem jest poszerzenie strefy ekonomicznej Ziemi na Księżyc, który jest naszym największym i niezbadanym ósmym kontynentem oraz umożliwienie eksploracji Księżyca niskim kosztem – dodał Bob Richards, prezes Moon Express.

Jednak zanim powstanie przemysł wydobywczy na Księżycu, Moon Express ma dużą szansę na wygranie rywalizacji w konkursie Google Lunar X Prize. Do zgarnięcia jest 30 milionów dolarów. W rywalizacji udział bierze 17 firm. Warunkiem konkursu jest lądowanie na Księżycu do końca 2017 roku, przebycie dystansu 500 metrów oraz wykonanie i przesłanie na Ziemię wysokiej jakości zdjęć i filmów z przedsięwzięcia.

Po piętach firmie Moon Express depcze izraelska firma SpaceIL. Oni także zamierzają lądować na Księżycu w tym roku. Podobne zamiary mają też szefowie Team Indus, którzy liczą na wsparcie ze strony Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych przy wynoszeniu łazika w przestrzeń kosmiczną. Jednak podmiot, który osiągnie cel jako drugi, otrzyma jedynie pięć milionów dolarów.

 

Źródło: The Independent, techcrunch.com,