Nowe badania sugerują, że poszukiwanie śladów życia na Marsie może być o wiele bardziej skomplikowane, niż to się wydaje. Eksperci z NASA przeprowadzili eksperymenty, według których wszelkie ślady pradawnego życia mikrobiologicznego na Czerwonej Planecie są prawdopodobnie zakopane co najmniej dwa metry pod marsjańskim gruntem. Wszystko przez promieniowanie kosmiczne, które stosunkowo szybko degraduje małe cząsteczki, takie jak aminokwasy.
Jeszcze zanim na Marsie wylądowały pierwsze łaziki ludzkość zastanawiała się nad tym, czy na planecie tej istnieje życie? Oczywiście powstała na ten temat niezliczona ilość książek i filmów science-fiction. Obecnie dysponujemy już możliwościami zbadania tego, co mogło pozostać po niegdysiejszym życiu na Marsie. Ale to, gdzie powinniśmy szukać tych śladów nie jest wcale sprawą oczywistą.
Rezultaty ostatnio przeprowadzonych badań sugerują, że potencjalne ślady życia na powierzchni Marsa są niszczone przez kosmiczne promieniowanie szybciej, niż pierwotnie sądzono. Pamiętajmy, że promieniowanie kosmiczne może zniszczyć cząsteczki organiczne i jest nawet w stanie przeniknąć skały, niszcząc wszystko na swojej drodze. Miliardy lat temu istniejące na Marsie życie zapewne nie było aż tak narażone na jego działanie, ponieważ atmosfera tej planety bardziej przypominała wtedy ziemską. A na Ziemi przed promieniowaniem chronią nas dwie rzeczy: pole magnetyczne oraz dość gęsta atmosfera. Istnieją dowody na to, że w przeszłości na Marsie warunki były na tyle sprzyjające, że przykładowo mogła tam istnieć woda w stanie ciekłym.
To daje naukowcom nadzieję na znalezienie śladów życia z przeszłości w postaci aminokwasów. Wszystko jednak wskazuje na to, że konieczna będzie zmiana podejścia. Problemem jest to, że wiertła, w które wyposażone są łaziki, zazwyczaj wwiercają się tylko na głębokość 5 centymetrów. Na tej głębokości potrzeba około 20 milionów lat, aby zniszczyć jakiekolwiek ślady po aminokwasach. W kontekście prowadzonych poszukiwań jest to bardzo mało, ponieważ musielibyśmy dotrzeć do pozostałości życia nawet sprzed miliardów lat. Należałoby zatem poszukiwać np. stosunkowo młodych mikrokraterów, tj. liczących około 10 milionów lat, lub też szukać materiału, który zostałby dość niedawno z nich wyrzucony.
Jak do tej pory na samym Marsie nie znaleziono aminokwasów, jednakże odkryto je na meteorytach, z których część uważa się, że mogła pochodzić z tej planety. Nie jest jednak dokładnie wiadome w jaki sposób powstały. Jednakże istnieje prawdopodobieństwo, że w istocie pochodziły one z Marsa. Materiał tych meteorytów zazwyczaj pochodzi z głębokości około metra. A zatem jest prawdopodobne, że znajdujące się na nich aminokwasy mogły nie być narażone na kosmiczne promieniowanie w takim stopniu, aby im to zaszkodziło. Pewne sukcesy w poszukiwaniu życia na Marsie odnotowały łaziki Curiosity i Perseverance, tylko tutaj trzeba wnieść kilka istotnych zastrzeżeń. Co prawda natrafiły one na ślady potencjalnej materii organicznej, ale mogły one powstać w wyniku procesów innych niż biologiczne.
Jest też możliwe, że wpływ na tę materię miało promieniowanie. Naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym aminokwasy umieszczono w różnych materiałach, które następnie wystawiono na różnorodne warunki, mające symulować te panujące na Marsie. Złożyła się na to próżnia oraz różne temperatury: od pokojowej aż do mrozu na poziomie minus 55 stopni Celsjusza. Próbki wystawiono później na działanie promieniowania gamma. Okazało się, że materiał, w jakim znajdowały się aminokwasy ma wpływ na tempo ich degradacji. Dlatego też wszelkie ślady aminokwasów pozostałych z czasów, gdy Czerwona Planeta mogła nadawać się do życia, są prawdopodobnie zakopane co najmniej dwa metry pod powierzchnią Marsa. Z pewnością pomoże to w precyzyjniejszym wybieraniu miejsc, w których naukowcy będą poszukiwać śladów życia na Czerwonej Planecie.
Opis i rezultaty badań ukazały się na łamach pisma „Astrobiology” (DOI: 10.1089/ast.2021.0166).
Źródło: NASA Goddard Space Flight Center, fot. NASA/JPL-Caltech/Cornell/ASU. Na zdjęciu krater Endeavour na Marsie. Fotografia wykonana przez łazik Opportunity.