Dodano: 07 sierpnia 2017r.

Dzisiaj nastąpi częściowe zaćmienie Księżyca

W dzisiejszy wieczór będzie można podziwiać częściowe zaćmienie Księżyca. Faza maksymalna nastąpi o godzinie 20:22, gdy cień Ziemi zasłoni tarczę naszego naturalnego satelity w 24 procentach.

Zaćmienie Księżyca

 

To ostatni raz w tym roku, kiedy będziemy mieć okazję oglądać zaćmienie Księżyca. Zdarza się ono znacznie częściej niż zaćmienie Słońca. Choć to drugie także będzie można oglądać w tym roku, choć nie z terenów Polski. 21 sierpnia na rozległym terytorium Stanów Zjednoczonych miłośnicy astronomii będą mieć szansę podziwiać to fascynujące zjawisko. Pas zaćmienia będzie przechodził przez 12 stanów.

Poniedziałkowe zaćmienie Księżyca rozpocznie się już o 17:50. Najpierw będziemy świadkami zaćmienia półcieniowego. Od 19:24 nastąpi początek zaćmienia częściowego z kulminacją o 20:22. Koniec zaćmienia częściowego nastąpi o 21:18, a półcieniowego o 22:51.

W Polsce zaćmienie będzie widoczne przy wschodzącym Księżycu, nie zobaczymy więc całego jego przebiegu. Trzeba będzie uważnie obserwować wschód naturalnego satelity Ziemi nieco przed godziną 20:30. Bez zaćmienia widzielibyśmy całą tarczę Księżyca, gdyż w tym dniu będzie on w pełni, ale jeśli uważnie się przyjrzymy, to okaże się, że tarcza Księżyca będzie nieco „nadgryziona” od dołu. To efekt cienia rzucanego przez Ziemię.

W nieco gorszej sytuacji są mieszkańcy zachodniej Polski. Tam będzie można zobaczyć nie 24 proc. zasłonięcie tarczy Księżyca, a jedynie 18-20 proc. By oglądać zaćmienie nie trzeba mieć specjalnych sprzętów optycznych. Zaćmienie widać gołym okiem.

Zaćmienia Księżyca następują w sytuacji, gdy Ziemia jest pomiędzy Słońcem, a Księżycem i Księżyc znajdzie się w stożku cienia Ziemi. Rozróżnia się zaćmienia całkowite, częściowe i półcieniowe. Zaćmienie całkowite następuje wtedy, gdy cała tarcza Księżyca wejdzie w stożek cienia Ziemi. Jeżeli chociaż część tarczy Księżyca jest poza stożkiem cienia Ziemi, mamy do czynienia z zaćmieniem częściowym. Z kolei zaćmienie półcieniowe następuje w sytuacji, gdy Księżyc znajduje się w stożku półcienia Ziemi (jest to obszar, w którym – patrząc np. z Księżyca – przesłonięta przez Ziemię jest jedynie część Słońca, a nie całe).


Układ ciał niebieskich w czasie zaćmienia Księżyca. A – Słońce B – Ziemia C – Księżyc D – stożek półcienia E – stożek cienia całkowitego. Fot. MesserWoland/C.C.3.0/Wikimedia