Dodano: 05 styczeń 2017r.

Dwie nowe misje NASA

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej ogłosiła wybór dwóch nowych misji realizowanych w ramach programu Discovery. Lucy i Psyche, bo tak nazywają się misje, zostaną wysłane w kierunku planetoid.

Sonda Lucy i Psyche


Star misji Lucy jest planowany na 2021, a Psyche na 2023. Misje zostały wyłonione w trzynastym już konkursie programu Discovery. Z 28 propozycji nadesłanych w 2015 roku, NASA wybrała pięć, nad którymi zastanawiali się eksperci. W finale odpadły dwie misje, których założeniem był lot na Wenus oraz jedna, której celem miało być badanie planetoid i komet bliskich Ziemi.

Lucy odwiedzi zagadkowe planetoidy trojańskie Jowisza. Do celu ma dotrzeć w 2025 roku, a od roku 2027 ma zbadać sześć takich planetoid. Misja ma potrwać do 2033 roku. Trojańczycy, bo tak też zwane są planetoidy trojańskie, są uważane za relikty wczesnego okresu historii Układu Słonecznego. To resztki pierwotnego materiału, z którego uformowały się planety naszego układu.

Psyche z kolei zbada jeden z najbardziej intrygujących obiektów znajdujący się w pasie głównym planetoid. To 16 Psyche – duża metalowa planetoida, która została odkryta w 1852 roku. Badacze uważają, że jej skład podobny jest do składu jądra Ziemi.

 


Źródło: NASA