Dodano: 03 stycznia 2019r.

Chińska sonda wylądowała po niewidocznej stronie Księżyca

Sonda Chang’e-4 należąca do Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej wylądowała na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. To pierwsze lądowanie w historii w tej części Srebrnego Globu.

Księżyc

 

Bezzałogowy łazik, jako pierwszy pojazd w historii osiadł po niewidocznej stronie Księżyca. Łazik wylądował o godz. 3.26 czasu polskiego w kraterze Von Kármána i przesłał pierwsze zdjęcie.

Krater jest częścią struktury o nazwie Basen Biegun Południowy - Aitken, jednej z największych znanych struktur uderzeniowych w całym Układzie Słonecznym i najstarszej na Księżycu. Badacze uważają, że ta struktura o średnicy 2500 kilometrów i głębokości 13 kilometrów, to kluczowy obszar, który może dać odpowiedzi na kilka ważnych pytań dotyczących wczesnej historii Księżyca, w tym jego wewnętrznej struktury i ewolucji termicznej.

 

Komunikacja z łazikiem jest możliwa za pośrednictwem satelity Queqiao, który orbituje wokół Księżyca. Ponieważ Chang'e-4 nigdy nie znajdzie się w bezpośredniej linii wzroku z Ziemią, przekaźnik satelitarny jest niezbędny do komunikacji.

Chang'e 4 w nadchodzących miesiącach wykona różnorodne prace badawcze, które potencjalnie mogą pomóc naukowcom w lepszym zrozumieniu struktury, formacji i ewolucji naturalnego satelity Ziemi. A im więcej wiemy o Księżycu, tym więcej możemy się dowiedzieć o historii naszej planety i całego Układu Słonecznego. Sonda eksploracyjna może zwrócić cały szereg cennych danych z badań geologicznych powierzchni wokół basenu bieguna południowego Aitken, części Księżyca, o której obecnie niewiele wiemy.

Fot. China National Space Administration/Xinhua News Agenc

Lądownik powinien również być w stanie dokonać użytecznych obserwacji głębokiej przestrzeni. Niewidoczna z Ziemi strona Księżyca jest wolna od szumu z naszej planety, który skutecznie zagłusza słabe sygnały.

Chang'e-4 swoją misję rozpoczął 8 grudnia, ale Pekin od lat rozwija i mocno wspiera finansowo cały program kosmiczny Państwa Środka. Ostatecznym celem jest stworzenie bazy księżycowej, mającej w przyszłości służyć ludziom. Jednak agencja nie określiła, kiedy taka inwestycja jest planowana. Chang'e-4 jest drugim, chińskim lądownikiem na Księżycu. Wcześniej w 2013 roku na powierzchni Srebrnego Globu Chiny posadziły Chang'e-3. Lądownik Chang'e-4 i towarzyszący mu łazik pierwotnie były kopią zapasową dla misji Chang'e-3.