Dodano: 17 stycznia 2019r.

21 stycznia całkowite zaćmienie Księżyca

W poniedziałek 21 stycznie dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca. Zjawisko astronomiczne będzie widoczne z terenów Polski, jeśli oczywiście niebo będzie wolne od chmur. Następna taka okazja trafi się dopiero w 2025 roku.

Zaćmienie Księżyca

 

Już za kilka dni będzie można obserwować całkowite zaćmienie Księżyca. Zjawisko będzie widoczne w całej Polsce, przynajmniej jeśli chodzi o kulminacyjny moment, bo mieszkańcy wschodnich województw mogą nie zobaczyć ostatnich faz zaćmienia.

Całkowite zaćmienie Księżyca potrwa 1 godzinę i 2 minuty. Rozpocznie się o 3:45 tak zwanym zaćmieniem półcieniowym. Faza kulminacyjna, czyli moment, gdy Srebrny Glob znajdzie się w całości w obszarze stożka cienia całkowitego Ziemi, nastąpi o godzinie 6:12.

 

Zaćmienie zbiegnie się z tzw. superpełnią Księżyca. Tak nazywana jest pełnia, kiedy nasz naturalny satelita znajduje się bardzo blisko Ziemi w tzw. perygeum. Orbita Księżyca jest eliptyczna i nieco wydłużona, co powoduje, że jego odległość od naszej planety może mieć różne wartości. Od około 406 tys. kilometrów – apogeum - do 356 tys. kilometrów – perygeum. Podczas nadchodzącej pełni Księżyc znajdzie się w odległości 357 tys. kilometrów.

Zjawisko zaćmienia Księżyca następują w sytuacji, gdy Ziemia znajdzie się pomiędzy Słońcem, a Księżycem i Księżyc znajdzie się w stożku cienia Ziemi. Rozróżnia się zaćmienia całkowite, częściowe i półcieniowe. Zaćmienie całkowite następuje wtedy, gdy cała tarcza Księżyca wejdzie w stożek cienia Ziemi. I właśnie takie zaćmienie nastąpi w poniedziałek 21 stycznia.

Jeżeli chociaż część tarczy Księżyca znajdzie się poza stożkiem cienia Ziemi, mamy do czynienia z zaćmieniem częściowym. Z kolei zaćmienie półcieniowe następuje w sytuacji, gdy Księżyc znajduje się w stożku półcienia Ziemi (jest to obszar, w którym – patrząc np. z Księżyca – przesłonięta przez Ziemię jest jedynie część Słońca, a nie całe). Zjawisko to dobrze wyjaśnia poniższa grafika.

Układ ciał niebieskich w czasie zaćmienia Księżyca. A – Słońce B – Ziemia C – Księżyc D – stożek półcienia E – stożek cienia całkowitego. Fot. MesserWoland/C.C.3.0/Wikimedia

Ostatnie zaćmienie Księżyca, która można było obserwować z terenów naszego kraju, miało miejsce w 27 lipca ubiegłego roku. Było to najdłuższe w tym wieku zaćmienie naszego naturalnego satelity i trwało 1 godzinę i 43 minuty.