Dodano: 20 lutego 2017r.

Udany start rakiety Falcon 9

Firma SpaceX przeprowadziła udany start rakiety Falcon 9 z kosmodronu na przylądku Canaveral na Florydzie.

Start rakiety Falcon 9


SpaceX pomyślnie przeprowadziła start rakiety Falcon 9. Rakieta wystartowała w niedzielę o 9:39 czasu lokalnego i po dwóch minutach osiągnęła orbitę okołoziemską. Pierwotnie start miał się odbyć w sobotę, jednak na kilkanaście sekund przed wyznaczonym czasem start odwołano z powodu kłopotów z siłownikiem silnika drugiego stopnia rakiety.

Falcon 9 wyniósł na orbitę kapsułę Dragon z zaopatrzeniem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zawierającą 2,5 tony ładunku. To głównie zapasy oraz sprzęt do badań dla astronautów.

W ładunku znalazły się m.in. gryzonie mające posłużyć do badań nad wpływem mikrograwitacji na organizm oraz instrumenty SAGE III, które z kolei pomogą astronautom badać poziom ozonu, pary wodnej oraz aerozoli w atmosferze Ziemi.

Rakieta wystartowała z kompleksu startowego 39A, z którego niegdyś odbywały się starty rakiet Saturn V misji Apollo. Kilka minut po starcie pierwszy stopień rakiety Falcon 9 pomyślnie wylądował na stanowisku na Przylądku Canaveral na Florydzie. Lądowanie można obejrzeć na krótkim nagraniu wideo poniżej.

NASA bacznie obserwowała poczynania pracowników firmy Elona Muska. W przyszłości Amerykańska Agencja Kosmiczna zamierza powierzyć firmie SpaceX transport astronautów na ISS. Loty towarowe pozwolą ekspertom z NASA dowiedzieć się więcej o działaniu firmy.


Niedzielny start rakiety Falcon 9 był pierwszym po eksplozji, do której doszło we wrześniu ubiegłego roku podczas rutynowych testów.

 

Źródło: SpaceX. Fot. SpaceX