Drapieżne koralowce zamieszkujące jaskinie w Morzu Śródziemnym mogą współpracować ze sobą, by schwytać i skonsumować meduzy – ujawniają naukowcy.
Naukowcy złapali drapieżne koralowce na gorącym uczynku rejestrując na nagraniu, jak te współpracują w celu schwytania meduzy targanej prądami morskimi. Dotąd nie zaobserwowano takiego zachowania koralowców.
Zespół złożony z badaczy z Uniwersytetu w Edynburgu dokonał odkrycia, gdy zauważyli meduzę rzuconą przez prądy na podwodne klify w pobliżu wysp u wybrzeży Sycylii. Kiedy meduzy próbowały odpłynąć, natrafiały na coraz to więcej pojedynczych koralowców, z których każdy przyczepiał się do nich, uniemożliwiając im ucieczkę.
Badania na ten temat opublikowano na łamach pisma „Ecology”. Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu współpracowali przy badaniach z kolegami z Włoskiego Komitetu Badań Naukowych.
Obserwacje poczynione przez naukowców pokazały, w jaki sposób koralowce (Astroides calycularis), które żywią się głównie drobnymi organizmami morskimi, są w stanie złapać tak dużą zdobycz, jak meduza świecąca (Pelagia noctiluca).
Gatunek meduzy świecącej jest odpowiedzialny za większość bolesnych urazów, które spotykają ludzi podczas kąpieli w Morzu Śródziemnym.
– Chociaż oba gatunki są nam znane od lat, nie mieliśmy pojęcia, że koralowce mogą schwytać i skonsumować meduzy – powiedział Fabio Badalementi, współautor badań.
– To naprawdę fascynujące obserwacje. Tradycyjna mądrość mówi, że koralowce nie jedzą meduz, ale wyniki naszych badań pokazują, że musimy mieć otwarte oczy i umysły na nowe odkrycia – podkreślił Murray Roberts, również zaangażowany w badania.
Źródło: University of Edinburgh, fot. Fabio Badalementi