Przejdź do treści

Koncentrator tlenu – jak wybrać?

Spis treści

Tlenoterapia od lat znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu schorzeń, którym towarzyszy niewydolność oddechowa. Wbrew pozorom nie są to tylko choroby płuc, ale także serca, a nawet zaburzenia psychiczne. Od miesięcy terapia tlenowa jest na ustach wszystkich, a koncentratory tlenu stanowią jeden z niezbędnych sprzętów w szpitalach. Wiele osób decyduje się również na zakup takiego urządzenia do domu.

 

Czym jest koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu to urządzenie medyczne, za pośrednictwem którego podaje się pacjentom powietrze o zwiększonej zawartości tlenu. Atutem jest fakt, że tlen jest koncentrowany na bieżąco, a zatem nigdy się nie kończy i podaż powietrza może trwać tak długo, jak potrzebuje tego chory. Są to urządzenia, które zrewolucjonizowały terapię wielu schorzeń o charakterze przewlekłym. Szczególnie od kiedy nie jest to tylko sprzęt medyczny do tlenoterapii prowadzonej w placówkach medycznych. Możliwość używania takiego aparatu tlenowego w domu, a nawet podczas podróży (przenośny koncentrator tlenu), zdecydowanie poprawia jakość życia wielu pacjentów. W obecnej sytuacji, kiedy coraz więcej osób jest narażonych na kontakt z groźnym wirusem SARS Cov-2, dostęp do urządzenia jest wyjątkowo istotny.

Koncentrator tlenu – zasada działania

Jak działa koncentrator tlenu? Pobiera powietrze z otoczenia i absorbuje zawarty w nim azot i inne pierwiastki śladowe. Dzięki temu pacjent otrzymuje tzw. tlen medyczny, czyli taki, w którym stężenie tego pierwiastka przekracza 90 proc. Powietrze dostarczane podczas tlenoterapii jest filtrowane, oczyszczane, w przypadku niektórych modeli aparatów tlenowych do oddychania jest też odpowiednio nawilżane. Są to urządzenia proste w obsłudze, różnych gabarytów, o wiele bezpieczniejsze od tradycyjnych butli gazowych, eliminują ryzyko wybuchu. Nie ma tu konieczności wymiany zbiornika, jak w butlach, ze względu na bieżącą produkcję tlenu medycznego. Większość koncentratorów może pracować w trybie ciągłym nawet przez całą dobę, a wydajność takich aparatów tlenowych wynosi z reguły od 0,5 do 10 litrów oczyszczonego gazu na minutę.

Zobacz koncentratory tlenu na medipment.pl: https://www.medipment.pl/produkty/koncentratory-tlenu-2502

Wskazania do tlenoterapii

Koncentratory tlenu to dla szpitali sprzęt niezbędny, nie tylko teraz – w okresie pandemii. Są nieodzowne w tlenoterapii (również w warunkach domowych) w chorobach układu oddechowego, kardiologicznych i onkologicznych, m.in. w przypadku:

  • POChP,
  • mukowiscydozy,
  • astmy,
  • zwłóknienia płuc,
  • raka płuc,
  • niewydolności krążenia,
  • dusznicy,
  • bólów sercowych,
  • zwłóknienia mięśnia sercowego.

Tlen medyczny podaje się także pacjentom w trakcie rehabilitacji po zabiegach, a nawet osobom cierpiącym na bezsenność, przewlekłe bóle głowy i zaburzenia psychiczne, w tym na depresję.

Rodzaje koncentratorów tlenu

Na wybór koncentratora tlenu wpływ ma przede wszystkim specyfika schorzenia i zastosowania urządzenia. Inny sprzęt medyczny sprawdzi się na domowy użytek, inny w szpitalu. Podstawowa klasyfikacja obejmuje koncentratory stacjonarne i przenośne. Stacjonarny aparat tlenowy to koncentrator, który stosuje się w placówkach medycznych (np. w szpitalach) albo w domu, jest większy i cięższy od mobilnego urządzenia. Przenośny koncentrator tlenu może być stosowany zarówno w placówkach opieki zdrowotnej, jak i przez pacjentów w domu. Zaletą jest możliwość korzystania z niego poza domem. Z uwagi na rozmiar i ciężar wyróżnia się;

  • koncentratory przenośne – do 4 kg, pulsowy przepływ tlenu,
  • koncentratory przewoźne – do 8 kg, pulsowy i ciągły przepływ tlenu.

Różnice między stacjonarnymi i przenośnymi koncentratorami tlenu

Już na pierwszy rzut oka widać, że stacjonarny aparat tlenowy jest większy, cięższy. Zajmuje więcej miejsca, ale w zamian za to będzie bardziej wydajny. Dlatego będzie to na pewno bardzo dobry koncentrator tlenu dla szpitala czy innej placówki ochrony zdrowia. Z kolei przenośne urządzenia są o wiele lżejsze, mniejsze, łatwo je transportować. Istotnym czynnikiem jest wydajność aparatu tlenowego. Jak łatwo się domyślić stacjonarny aparat produkujący tlen medyczny ma o wiele lepsze parametry techniczne. Nie ma tu ograniczeń związanych z ciężarem czy wymiarami. Na uwagę zasługuje jakość podawanego powietrza – w najlepszych urządzeniach stacjonarnych czystość tlenu osiąga nawet 96 proc.

Jakie urządzenie do produkcji tlenu wybrać?

Najważniejszym kryterium jest zastosowanie urządzenia. Inne będą wymagania wobec urządzenia dla osoby prywatnej inne w przypadku sprzętu niezbędnego do ratowania życia i zdrowia pacjentów na SOR-ach czy oddziałach szpitalnych. Zmieniają się preferencje dotyczące zarówno gabarytów jak i wydajności koncentratora tlenu. Jeśli sprzęt ma być trwały, bardzo wydajny, do intensywnej eksploatacji, na pewno najlepszym wyborem będzie wysokiej klasy stacjonarny aparat tlenowy.

A kiedy wybrać przenośny koncentrator tlenu? Te urządzenia sprawdzają się na pewno dla pacjentów, którzy korzystają w tlenoterapii w domu, w podróży, ale także w karetkach czy na SOR-ze. Wszędzie tam, gdzie kluczowe znaczenie ma mobilność i poręczność sprzętu medycznego.

Jak wybrać koncentrator tlenu i inny sprzęt medyczny?

Na pewno warto korzystać z internetu. Portal medipment.pl to nie tylko źródło wiedzy na temat szeroko rozumianej aparatury medycznej. To także miejsce, w którym zarówno pracownicy branży medycznej, opieki zdrowotnej, jak i pacjenci oraz klienci prywatni, znajdą konkretne propozycje i możliwość kontaktu z dystrybutorami, dostawcami, producentami sprzętu medycznego.

Omawiane koncentratory tlenu można wyszukiwać zarówno przez kategorię produktową, jak i przeglądając ofertę konkretnych dostawców. Na tym nie koniec – serwis zapewnia także bazę firm zajmujących się serwisowaniem, instalacją oraz innymi usługami związanymi ze sprzętem i akcesoriami medycznymi. W kategorii jaką są koncentratory tlenu mamy tu bardzo szeroki i zróżnicowany wybór. Jest też możliwość zasięgnięcia szczegółowych informacji o urządzeniach lub kontaktu bezpośrednio z dystrybutorami aparatów.

Źródło: artykuł sponsorowany

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Na co zwrócić uwagę używając domowego testu diagnostycznego?

Jakie standardy higieny powinna spełniać odzież medyczna? Dowiedz się!

Jak odzież medyczna wspiera zachowanie najwyższych standardów higieny?

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego – czym jest i jak rozpoznać?

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły