Przejdź do treści

Komórki krwi można przekształcić w funkcjonalne neurony

Spis treści

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda znaleźli sposób na szybką przemianę komórek krwi w neurony. Odkrycie jest dużym zaskoczeniem i może pomóc w leczeniu takich chorób jak schizofrenia i autyzm.

Według badaczy z jednego mililitra świeżej lub mrożonej krwi można uzyskać 50 tysięcy neuronów w procesie transdyferencjacji. Co ważne, komórek nie trzeba wcześniej wprowadzać w stan pluripotencjalności, co znacznie skraca czas całej operacji.

Pierwszy krok do odkrycia został zrobiony jeszcze w 2010 roku. W swoim laboratorium prof. Marius Wernig z Uniwersytet Stanforda wraz z zespołem przekształcali komórki tak, że stawały się pluripotencjalne, podobnie jak komórki macierzyste. Tak przygotowaną komórkę, można potem zamienić w niemal każdy rodzaj tkanki. Jednak proces ten wymaga bardzo wiele pracy i czasu. Teraz badacze znaleźli sposób na szybsze działanie.

 

Naukowcy skupili się na limfocytach typu B. Jak się okazało te ludzkie komórki odpornościowe, można przekształcić w neurony po dodaniu do nich zaledwie czterech białek. Cały proces zajmuje dużo mniej czasu niż poprzednio. Powstałe w ten sposób komórki nie są idealne, bo nie łączą się ze sobą i nie tworzą synaps. Zespół zaznacza jednak, że nie ogranicza to przydatności komórek w kolejnych badaniach.

– To trochę szokujące, jak łatwo można zamienić limfocyty T w działające neurony, zaledwie w kilka dni – mówi prof. Wernig. – Limfocyty T są bardzo wyspecjalizowanymi komórkami o owalnym kształcie, więc tak szybka zamiana w neurony, które są wydłużone i cienkie jest zadziwiająca – dodaje.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences„.

Naukowcy podkreślają, że powstałe neurony mają DNA dawcy krwi. Daje to niespotykane dotąd możliwości badań osób chorych na schizofrenię czy autyzm. – Krew bardzo łatwo zdobyć – mówi prof. Wernig. – Niemal każdy pacjent szpitala zostawia w nim próbkę. Często są one potem wykorzystywane w dalszych badaniach – dodaje.

Od dziesięcioleci naukowcy poszukują odpowiedzi na pytania o przyczynę i leczenie schizofrenii czy autyzmu. Możliwość tworzenia nowych neuronów w laboratorium może pomóc w rozwiązaniu tych zagadek.

Źródło: Stanford University School of Medicine, fot. Pixabay

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

ćwiczenia aktywność fizyczna

Ćwiczenia mięśni przyspieszają wzrost neuronów

Mózg kobiety w ciąży ulega głębokiej reorganizacji

Stężenie drobinek plastiku w ludzkich mózgach rośnie

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły