Przejdź do treści

Kalkulator pomoże obliczyć, ile plastikowych śmieci produkujesz

Spis treści

Doktoranci z Akademii Górniczo-Hutniczej stworzyli internetowy kalkulator, dzięki któremu każdy może sprawdzić, ile plastikowych odpadów produkuje w ciągu roku. Twórcy zachęcają przy tym, by podjąć świadome działania na rzecz ochrony środowiska i zmniejszyć ilość zużywanego plastiku.

Co roku, do mórz i oceanów trafia od 4,8 do nawet 12,7 milionów ton plastiku. Jeśli tendencja ta się utrzyma, do 2050 roku będziemy mieć więcej odpadów z tworzyw sztucznych niż ryb. W akcję uświadamiającą ludziom ich wpływ na środowisko włączyli się krakowscy doktoranci z Akademii Górniczo-Hutniczej – Hanna Pamuła oraz Wojciech Sas.

Opracowany przez nich kalkulator pomoże obliczyć, jakie jest zużycie plastikowych produktów w gospodarstwie domowym. W Europie średnia roczna wynosi około 30 kilogramów odpadów z tworzyw sztucznych na mieszkańca. Ale już przeciętny Amerykanin wytwarza około 84 kilogramów odpadów rocznie.

 

Kalkulator Plastikowych Odpadów zsumuje używane tworzywa sztuczne, ale – jak podkreślają jego twórcy – bierze on pod uwagę jedynie podstawowe plastikowe produkty. Rzeczywiste zużycie tworzyw sztucznych może być więc znacznie wyższe po dodaniu np. produktów wykorzystywanych do pracy.

Autorzy na stronie kalkulatora przypominają, że jedynie 5-10 proc. wyprodukowanego plastiku podlega recyklingowi. Kolejne 30 proc. trafia na wysypisko, a cała reszta do mórz i oceanów. Twórcy rozwiązania przypominają również, ile trwa degradacja plastiku. Może one trwać od kilku do nawet kilkuset lat. Chociażby taki styropianowy kubek do kawy na wynos rozkłada się około 50 lat, ale jego plastikowy odpowiednik rozkłada się już około 400 lat.

W morzach i oceanach znajdują się ogromne ilości odpadów z tworzyw sztucznych. Wielka Pacyficzna Plama Śmieci to największa z wysp plastikowych odpadów, które utworzyły się na oceanach. Składa się z około 1,8 biliona kawałków plastiku i waży około 80 000 ton. Jej powierzchnia to 1,6 miliona kilometrów kwadratowych – to obszar prawie pięciokrotnie większy od Polski. 

Śmieci te pochodzą nie tylko z przepływających przez Pacyfik statków. Przede wszystkim wpływają do oceanu niesione wraz rzekami, a prądy oceaniczne zbijają je w wielkie wyspy. Ale Wielka Pacyficzna Plama Śmieci nie jest jedyna. Podobne skupiska plastikowych odpadków utworzyły się na wszystkich oceanach. Tych większych jest pięć, mniejszych nikt nie liczy.

Stworzony przez Pamułę oraz Sasa start-up Omni Calculator oferuje na swoich stronach nie tylko kalkulator pomagający obliczyć ilość produkowanych odpadów z tworzyw sztucznych. Można tam znaleźć również kalkulatora snu, który pomoże obliczyć, kiedy należy położyć się spać, by się dobrze wyspać, czy kalkulator opalania, który podpowie, jak długo możemy przebywać na słońcu z określonym filtrem lub jakiego filtra użyć.

Źródło: Omni Calculator, PAP

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

W poszukiwaniu metody oczyszczenia Bałtyku z broni chemicznej

Biolodzy z UŁ odkryli u wybrzeży Ghany ponad 300 nowych gatunków morskich organizmów

Śmieciowa dieta polskich bocianów

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły