Brytyjscy naukowcy obliczyli wpływ palenia papierosów na długość życia. Chcąc przekonać ludzi do rzucenia tego przykrego nałogu pokazali, jakie szkody wyrządza zaledwie jeden papieros. Według nich, wśród długoletnich palaczy, jeden papieros skraca oczekiwaną długość życia mężczyzn o 17 minut, a kobiet o 22 minuty.
Zespół naukowców z University College London ustalił, że w przypadku długotrwałych palaczy, już jeden papieros skraca życie o około 20 minut. Badacze potwierdzili też to, co odkryli ich koledzy we wcześniejszych pracach, że szkody spowodowane paleniem papierosów kumulują się, a korzyści osiągnięte dzięki rzuceniu palenia zależą od kilku czynników, w tym obecnego stanu zdrowia, długości życia danej osoby i liczby wypalanych papierosów dziennie.
Wyniki analiz ukazały się na łamach pisma „Addiction” (DOI: 10.1111/add.16757).
Długość życia palaczy
Na przestrzeni ostatnich dekad opublikowano ogromną liczbę badań, które pokazywały, że palenie papierosów stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Dane Global Burden of Disease za 2020 rok wskazują, że 22,3 proc. ludzi na świecie pali papierosy. Każdego roku z powodu chorób odtytoniowych umiera ponad 8 mln ludzi. Jeśli chodzi o nasz kraj to według danych za 2022 rok, do codziennego palenia przyznało się 28,8 proc. Polaków.
Naukowcy z University College London, chcąc przekonać ludzi do rzucenia palenia, wskazują na szkody, jakie wyrządza zaledwie jeden papieros. „Większość palaczy zdaje sobie sprawę, że palenie może skrócić ich życie, ale nie ma pojęcia, jaki wpływ ma każdy wypalony papieros. Wielka Brytania dysponuje jednymi z najlepszych dostępnych na świecie danych, aby oszacować średnią utratę życia na wypalonego papierosa, która wynosi około 20 minut: 17 dla mężczyzn i 22 dla kobiet” – napisali autorzy w publikacji.
W 2000 roku na łamach „BMJ” (DOI: 10.1136/bmj.320.7226.53) opublikowało szacunki dotyczące Brytyjczyków sugerujące, że każdy wypalony papieros skraca życie średnio o 11 minut. Jednak blisko ćwierć wieku później badacze dysponują większą liczbą statystyk dotyczących współczynników śmiertelności wśród większej liczby palaczy, co oznacza dokładniejsze oszacowanie przewidywanej długości ich życia.
Naukowcy zaktualizowali wcześniejsze obliczenia, aby zmotywować ludzi do rzucenia nałogu, który drastycznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc, powoduje uszkodzenia mózgu i wyrządza wielu innych szkód. „Przekazanie tych szkód w sposób jasny i przystępny, który trafi do palaczy, może być trudne. Jednym z potencjalnie skutecznych sposobów pokazania szkód wyrządzonych przez palenie jest oszacowanie średniej utraty oczekiwanej długości życia na każdego wypalonego papierosa” – wyjaśnili autorzy publikacji.
Korzyści z rzucenia palenia
Według ekspertów, każdy wypalony papieros może skrócić życie o 20 minut. Ale te 20 minut to tylko średnia oparta na uproszczonym pomiarze nawyku każdej osoby. Wpływ na oczekiwaną długość życia mają też inne schorzenia, na które cierpią palacze.
Jednak te 20 minut pozwala wyobrazić sobie wpływ każdego papierosa na organizm i pokazuje, że korzyści z bycia wolnym od dymu rosną z czasem. „Dane epidemiologiczne wskazują, że szkody wyrządzone przez palenie kumulują się i im szybciej dana osoba rzuci palenie i im więcej papierosów uniknie, tym dłużej będzie żyć. Tak więc osoba paląca 10 papierosów dziennie, która rzuci palenie 1 stycznia 2025 r., może zapobiec utracie całego dnia życia już 8 stycznia, tygodnia życia do 20 lutego i miesiąca do 5 sierpnia. Do końca roku mogłaby uniknąć utraty 50 dni życia” – podkreślają naukowcy w publikacji.
Badacze zauważyli również, że rzucenie palenia w stosunkowo młodszym wieku może przynieść więcej korzyści niż rzucenie w starszym wieku. Według nich rzucenie palenia w wieku 40 lat zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób odtytoniowych nawet o 90 proc. Naukowcy podkreślają, że samo ograniczenie ilości wypalanych papierosów nie wystarczy. Całkowite rzucenie palenia jest jedyną opcją, by wyeliminować dodatkowe ryzyko chorób.
„Rzucenie palenia w każdym wieku jest korzystne, ale im szybciej palacze zejdą z tej ruchomej drabiny śmierci, tym dłuższego i zdrowszego życia mogą się spodziewać” – piszą autorzy analiz.
Źródło: Science Alert, Science X Network, fot. Susanne Nilsson/ Wikimedia Commons/ CC BY-SA 2.0