Eksperci szacują, że niedostateczna aktywność fizyczna jest przyczyną ponad pięciu mln zgonów rocznie. Ale jaki sport jest najlepszy dla naszego zdrowia?
Mała aktywność fizyczna znacznie zwiększa ryzyko zgonu i przyczynia się do wielu chorób serca, otyłości, cukrzycy i niezliczonej ilości innych schorzeń. Co ma odzwierciedlenie w długości oraz jakości życia. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dla dorosłego człowieka 150 minut różnych ćwiczeń tygodniowo.
Na temat stanu zdrowia ludzkości wypowiedział się nawet znany kosmolog Stephen Hawking, który zaapelował o uprawianie sportów i ćwiczenia. Dla niego rozwiązanie jest proste: więcej aktywności fizycznej i zmiana diety.
– W chwili obecnej ludzkość stoi przed wielkim wyzwaniem, a miliony ludzi są w niebezpieczeństwie. Jako kosmolog, widzę świat jako całość, i jestem tutaj, aby rozwiązać jeden z najpoważniejszych problemów zdrowia publicznego w 21 wieku – powiedział uczony w reklamie szwedzkiej organizacji pozarządowej Gen-Pep promującej zdrowy tryb życia.
Ale jaki rodzaj sportu wybrać, by mieć z niego najwięcej korzyści i zminimalizować ryzyko zgonu? Według badań opublikowanych w „British Journal of Sports Medicine”, najkorzystniejszymi są wszelkiego rodzaju sporty rakietowe, pływanie oraz aerobik.
Uczeni, by znaleźć odpowiedź na pytanie, który sport najlepiej uprawiać, przeglądnęli ankiety zdrowotne 80 tysięcy Brytyjczyków z lat 1994-2008. W sondażu pytano uczestników, jaki rodzaj aktywności fizycznej stosują. Wśród odpowiedzi były prace w ogrodzie, prace domowe, spacery, taniec, jazda na rowerze, aerobik, pływanie, piłka nożna, tenis, squash czy badminton.
Badania wykazały, że ryzyko śmierci było różne, w zależności od rodzaju sportu, który uprawiają. Uczeni wzięli także pod uwagę inne potencjalne czynniki zgonu. W przypadku osób grający w tenisa lub inne sporty rakietowe w porównaniu z osobami, które w ogóle sportu nie uprawiają, ryzyko zgonu było mniejsze o 47 proc., wśród osób pływających o 28 proc., u osób uczęszczających na aerobik o 27 proc., a wśród miłośników jazdy na rowerze o 5 proc. Niestety u biegaczy i naśladowców Cristino Ronaldo takich zależności nie zaobserwowano.
Gdy badacze uściślili ryzyko zgonu w wyniku udaru lub chorób serca, wyniki także pokazały, że sporty rakietowe zmniejszały je aż o 56 proc. Pływanie o 41 proc., a aerobik o 36 proc. U amatorskich piłkarzy, cyklistów i biegaczy nie stwierdzono takich zależności. Brytyjscy naukowcy zaznaczają jednak, że są to wyniki wstępne. Do głębszych analiz potrzeba analiz większej ilości przypadków.
Źródło: bjsm.bmj.com, iflscience.com