Przejdź do treści

Jaką rolę odgrywa gruczoł krokowy w organizmie mężczyzny?

Spis treści

Gruczoł krokowy to narząd, który jest jednym z najważniejszych elementów układu rozrodczego mężczyzny. Jest to gruczoł o wymiarach około 3 cm na 4 cm, który znajduje się w pobliżu pęcherza moczowego i odbytnicy. Prawidłowe funkcjonowanie jest kluczowe dla zdrowia mężczyzny.

Funkcje prostaty

Podstawową rolą gruczołu krokowego jest produkcja płynu, który stanowi część ejakulatu. Sperma, której częścią jest wydzielina prostaty, jest kluczowa dla reprodukcji. Płyn z gruczołu krokowego zawiera enzymy, które umożliwiają rozpuszczenie osłonki komórkowej plemników i ułatwiają ich przemieszczanie się w drogach rodnych kobiety. Skutkiem chorób prostaty mogą być zatem zaburzenia funkcjonowania układu rozrodczego i problemy z płodnością.

Ponadto, gruczoł krokowy pełni także ważną rolę w trakcie samej ejakulacji. Zbiera on płyn wydzielający się z pęcherzyków nasiennych, a następnie mieszając go z nasieniem, tworzy ejakulat. To dzięki prostacie mężczyzna może osiągnąć wytrysk[1].

Choroby prostaty

Gruczoł krokowy jest narażony na wiele chorób. Częstym z nich jest przewlekłe zapalenie prostaty, które może prowadzić do bólu w okolicach krocza, trudności z oddawaniem moczu, a nawet zaburzeń erekcji. W niektórych przypadkach zapalenie może prowadzić do poważniejszych powikłań, takich jak ropień prostaty czy niewydolność nerek.

Gruczoł krokowy jest ponadto organem narażonym na pojawienie się procesów nowotworowych. Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, jakie występują u mężczyzn. Niestety, wczesne stadium choroby nie daje żadnych objawów, a pierwsze symptomy pojawiają się dopiero w późniejszym stadium, gdy choroba jest już zaawansowana. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych, w tym badania per rectum oraz czynnika PSA, które pozwalają na wykrycie nowotworu w wczesnym stadium.

Jak dbać o prostatę?

Dobra opieka nad gruczołem krokowym to nie tylko regularne badania profilaktyczne, ale także, a może przede wszystkim, dbanie o styl życia. Zdrowe nawyki, takie jak zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i unikanie używek, takich jak papierosy i alkohol, mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia gruczołu krokowego.

Regularne badania profilaktyczne gruczołu krokowego to klucz do utrzymania zdrowia mężczyzn. Badania te powinny być wykonywane nawet raz w roku, w przypadku obecnych czynników ryzyka, a częstotliwość może się zwiększyć w przypadku występowania chorób gruczołu krokowego w rodzinie lub w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów.

Badanie PSA, jest jednym z najważniejszych badań profilaktycznych, które pozwala na wykrycie chorób gruczołu krokowego w bardzo wczesnym stadium[2].

Gruczoł krokowy odgrywa kluczową rolę w zdrowiu mężczyzn, a jego prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne dla utrzymania płodności oraz zdrowia układu moczowo-płciowego. W celu zachowania zdrowia ważne jest dbanie o styl życia oraz regularne wykonywanie badań profilaktycznych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów, takich jak ból w okolicy krocza, trudności z oddawaniem moczu czy problemy z erekcją, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem w celu rozpoznania i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

[1] Published: 01 June 2016, The role of the prostate in male fertility, health and disease, Paolo Verze, Tommaso Cai & Stefano Lorenzetti, Nature Reviews Urology

[2] https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc1515131

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

badania laboratorium mikroskop

Niski poziom testosteronu powiązany z większym ryzykiem śmierci

Kobiety odnoszą większe korzyści z ćwiczeń niż mężczyźni

Badanie prostaty – jak wygląda ten zabieg?

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły