Przejdź do treści

Jaka będzie następna misja w programie New Frontiers? NASA otrzymała 12 propozycji

Spis treści

Jaki obiekt w Układzie Słonecznym powinniśmy zbadać? NASA otrzymała 12 propozycji nowych misji w ramach programu New Frontiers. Wśród tematów znalazły się m.in. misja badawcza na Enceladusa czy sprowadzenie na Ziemię próbki z komety.

Propozycje misji zgłoszone w ramach programu NASA New Frontiers zostaną poddane przeglądowi naukowemu i technicznemu w ciągu najbliższych siedmiu miesięcy. Wybór ma nastąpić w ciągu dwóch lat po ocenie ryzyka oraz dyskusji nad korzyściami naukowymi. Start misji odbędzie się w połowie przyszłej dekady. Budżet to około miliard dolarów.

– Program New Frontiers to próba odpowiedzi na największe pytania dotyczące naszego Układu Słonecznego. Bazują na poprzednich misjach chcemy rozszerzać granice eksploracji – powiedział Thomas Zurbuchen z Dyrekcji Misji Naukowych NASA w Waszyngtonie. – Z niecierpliwością czekamy na dokonanie przeglądu tych ekscytujących propozycji – dodał.

NASA przedstawiła ramy przyszłej misji publikując listę do sześciu tematów, które brała pod uwagę podczas rejestracji zgłoszeń. Daje nam to ogólny obraz, czego będzie dotyczyła nowa misja. Oto tematy:

  • Comet Surface Sample Return – sprowadzenie na Ziemię próbki z komety,
  • Lunar South Pole-Aitken Basin Sample Return – sprowadzenie na Ziemię próbki z Basenu Bieguna Południowego – Aitken na Księżycu,
  • Ocean Worlds (Titan and/or Enceladus) – badanie “wodnych światów” księżyców Saturna Tytana i/lub Enceladusa,
  • Saturn Probe – wysłanie na Saturna próbnika,
  • Trojan Tour and Rendezvous – badanie planetoid trojańskich,
  • Venus In Situ Explorer – zbadanie Wenus in situ.

Lista przygotowana przez NASA obejmuje bardzo szeroki zakres. Najbardziej prawdopodobną wydaje się być misja mająca na celu zbadania Tytana i/lub Enceladusa. Przypomnijmy, że w ubiegłym miesiącu NASA poinformowała, że pod lodową skorupę tego księżyca Saturna mogą istnieć warunki sprzyjające powstaniu życia. Badacze z NASA zasugerowali, że na dnie oceanu na Enceladusie istnieją kominy termalne podobne do tych na Ziemi, a u nas wokół takich kominów kwitnie życie. Więcej na ten temat można przeczytać w tekście: NASA potwierdziła aktywność hydrotermalną na Enceladusie.

Wysokie notowanie na pewno będzie miała też misja księżycowa. W ostatnich miesiącach pojawiły się propozycje budowy na Srebrnym Globie bazy lub portu na jego orbicie, a misja taka może przetrzeć szlak. Ale jaki będzie wybór naukowców z NASA dowiemy się pod koniec roku.

New Frontiers jest programem misji sond kosmicznych prowadzonym przez NASA. Są to misje, których budżet powinien zamknąć się w granicach miliarda dolarów. Bardziej skomplikowane, droższe i rozłożone na dekady to misje programu Flagship. Z kolei tańsze i łatwiejsze w realizacji to misje programu Discovery. W programie New Frontiers do tej pory zrealizowano start trzech misji: New Horizons, Juno oraz OSIRIS-REx.

 

Źródło i fot.: NASA

 

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

asteroidy Ryugu

Przekąska z kosmosu. Ziemskie mikroorganizmy odkryte w próbkach z asteroidy Ryugu

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS

Pobyt w kosmosie może pogarszać zdolności poznawcze

Uran

Zagadka dziwnego pola magnetycznego Urana. Dane z sondy Voyager II wprowadziły badaczy w błąd

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły