Przejdź do treści

Jak wyleczyć wadę wzroku?

Spis treści

Wada wzroku (inaczej wada refrakcji) to zaburzenie widzenia. Do jej najczęstszych postaci zalicza się krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Schorzenia te koryguje się najczęściej za pomocą okularów lub szkieł kontaktowych. Korekcja optyczna jednak nie leczy wady. Astygmatyzm może się pogłębiać, dlatego warto rozważyć zabieg laserowej korekcji wzroku.

Wady wzroku – rodzaje

Do wad refrakcji zalicza się:

  • krótkowzroczność – utrudnione widzenie odległych przedmiotów;
  • dalekowzroczność – trudności w postrzeganiu obiektów znajdujących się blisko;
  • astygmatyzm – niewyraźne, rozmazane widzenie przedmiotów;
  • prezbiopię (starczowzroczność) – pogorszenie jakości wzroku spowodowane starzeniem się organizmu, występuje zwykle powyżej 40. roku życia.

Laserowa korekcja wzroku – czym jest?

Laserowa korekcja wzroku to bezpieczna metoda usuwania wady refrakcji przy użyciu lasera (ekscymerowego lub femtosekundowego). Trwa około kilkunastu minut i jest całkowicie bezpieczna. Przed zabiegiem pacjent przechodzi serię badań kwalifikujących, które mają za zadanie wykluczyć przeciwwskazania do wykonania operacji. Lekarz aplikuje do oczu środek znieczulający w postaci kropli, dzięki czemu cała procedura jest bezbolesna.

Laserowa korekcja wzroku – przeciwwskazania

Laserowa korekcja wzroku jest przeciwwskazana u pacjentów poniżej 20. roku życia. Nie należy przeprowadzać zabiegu również u palaczy, osób nadużywających alkoholu czy zażywających substancje psychoaktywne. Laserowej korekcji wzroku nie wykonuje się także u pacjentów chorujących na cukrzycę, schorzenia hematologiczne, neurologiczne, autoimmunologiczne oraz u alergików. U kobiet nie operuje się wzroku w trakcie miesiączki, ciąży i w czasie laktacji.

Laserowa korekcja wzroku – okres rekonwalescencji

Rekonwalescencja po zabiegu laserowej korekcji wzroku trwa około 14 dni. W tym czasie należy sumiennie stosować się do zaleceń lekarskich. Po operacji powinno się zrezygnować z picia alkoholu (zwykle przez 1-2 doby), niewskazane jest także uprawianie sportu, opalanie się czy korzystanie z sauny. Należy maksymalnie ograniczyć czas spędzony przed ekranami. Bezpośrednio po zabiegu nie zaleca się także latania samolotem – ewentualne dalekie podróże najlepiej skonsultować z lekarzem. Warto również zadbać o swój komfort psychiczny i postarać się zredukować stres. Okres rekonwalescencji jest dobrą okazją, aby trochę „zwolnić” i spędzić więcej czasu z bliskimi.

Jedyną skuteczną metodą leczenia wady refrakcji jest laserowa korekcja wzroku. W odróżnieniu od noszenia okularów czy szkieł kontaktowych leczy, a nie tylko koryguje wadę wzroku. Jest bezpieczna, bezbolesna i trwa mniej niż pół godziny.

Źródło: artykuł partnera

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

oko

Dieta dla zdrowych oczu. Co warto jeść?

Nowoczesne metody leczenia jaskry: Przełom w walce z chorobą

Jak wybrać okulary dla maksymalnego komfortu przez cały dzień?

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły