Przejdź do treści

Jak wydobycie ropy naftowej wpływa na środowisko?

Spis treści

Ropa naftowa stanowi bazę dla całego przemysły petrochemicznego. To dzięki niej powstaje cały szereg materiałów syntetycznych, benzyny, nafty, asfaltów, czy też parafiny.

Świat uzależnił się od ropy naftowej. Trzeba jednak pamiętać, jak olbrzymi ma ona wpływ na nasze otoczenie. Skażenie i zniszczenie środowiska naturalnego na terenie wydobycia ropy to tylko niewielka część problemu. Nadmierna emisja dwutlenku węglu i zatrucie wód gruntowych może doprowadzić do ekologicznej katastrofy. Dowiedz się, jakie są największe zagrożenia dla świata, jeżeli przemysł petrochemiczny się nie zmieni.

Ropa naftowa i piaski bitumiczne

Piaski bitumiczne (inaczej piaski roponośne) to największe złoża ropy naftowej na świecie. W przeciwieństwie do tradycyjnej ropy, która jest najczęściej połączona po prostu z gazem ziemnym, piaski bitumiczne występują w mieszaninie z piaskiem. Ich największe złoża występują na terenie Kanady oraz Wenezueli. Niestety sposób ich wydobycia najbardziej naraża środowisko na skażenie. Tutaj nie wystarczy zwykły odwiert w ziemi pod wpływem ciśnienia. Aby wydobyć ropę naftową z piasków bitumicznych, potrzebne jest górnictwo odkrywkowe. Proces przypomina eksploatacje węgla brunatnego. Wymaga bardzo dużej ilości energii oraz poniesionych kosztów.

Skutki wydobycia ropy naftowej dla środowiska

Metoda odkrywkowa niesie ze sobą bardzo duże zagrożenia dla środowiska, którego często nie jesteśmy nawet świadomi. Szacuje się, że ropa naftowa pozyskana z piasków bitumicznych wytwarza trzykrotnie więcej dwutlenku węgla, aniżeli ma to miejsce w przypadku tradycyjnych odwiertów.

Co więcej, metoda odkrywkowa niesie ze sobą wycinkę lasów i usunięcie nawet do kilku ton gleby i torfu. Jest to więc poważne zagrożenie dla lasów, które znajdują się w Ameryce Południowej, czy także w Kanadzie. Innym problemem jest skażenie wody. Wydobycie ropy naftowej wymaga dużej jej ilości. Gdy zostaje ona zużyta, trafia do specjalnych zbiorników, które mogą być śmiertelne dla mieszkających tam zwierząt. Ponadto ścieki z kopalni odkrywkowych mogą przedostać się do środowiska i skazić wody gruntowe. Na zanieczyszczonym obszarze rozwój flory oraz fauny jest więc praktycznie uniemożliwiony. O tym, w jaki sposób wydobycie ropy naftowej zagraża naturalnemu środowisku opowiada film „Klątwa obfitości” w reżyserii Ewy Ewart – http://klatwaobfitosci.pl/.

Katastrofy zbiorników z ropą zdarzają się bardzo często. Ekolodzy od lat apelują o rozsądne wydobywanie surowców, które nie będzie narażało życia nie tylko zwierząt, ale także ludzi. Ropa uzależniła od siebie cały świat. Jednakże postępujące zmiany klimatu i liczne katastrofy związane z jej wydobywaniem, stawiają nas przed sporym wyzwaniem. Odejście od tradycyjnych złóż ropy na rzecz energii odnawialnej jest złożonym i skomplikowanym procesem. Jednakże jest to nie do uniknięcia, jeżeli chcemy zatrzymać zniszczenia, za które odpowiadamy.

Źródło: Artykuł partnera

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

chmury

Mikroplastik może przedostawać się do chmur i wpływać na pogodę

Delfin butlonosy

Wykryto mikroplastik w powietrzu wydychanym przez żyjące na wolności delfiny

Deszczówka na całym świecie nie nadaje się do picia. „Wieczne chemikalia” przekraczają bezpieczne normy

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły