Przejdź do treści

Jak walczyć z zespołem jelita drażliwego?

Spis treści

Zespół jelita drażliwego to funkcjonalne zaburzenie żołądkowo-jelitowe, bez nieprawidłowości biochemicznych ani strukturalnych w obrębie przewodu pokarmowego. Dokładna przyczyna tej choroby nie jest znana, ale jest w pełni uleczalna i należy do jednej z najczęstszych dolegliwości zgłaszanych lekarzom rodzinnym.

Jak dieta wpływa na zespół jelita drażliwego?

Wiele osób z zespołem jelita drażliwego zgłasza zaostrzone objawy żołądkowo-jelitowe związane z określonymi pokarmami. Dlatego zaleca się unikanie produktów wyzwalających objawy, spożywanie mniejszych, ale częstszych posiłków oraz zredukowanie ilości spożywanych: alkoholu i kofeiny. Takie postępowanie jest równie skuteczne jak dieta o niskiej zawartości FODMAP (fermentowalnych oligosacharydów, disacharydów, monosacharydów i polioli). Pokarmy zawierające FODMAP są słabo wchłaniane przez jelito cienkie, co prowadzi do efektu osmotycznego w okrężnicy i nadmiernego wytwarzania gazów, powodując ból i biegunkę. Osoby z zespołem jelita drażliwego, szczególnie ci z postacią biegunkową, powinni rozważyć dietę o niskiej zawartości FODMAP jako początkową terapię. Jeśli wskutek tej diety zauważalne będzie znaczne zmniejszenie objawów, to pokarmy zawierające FODMAP można ostrożnie ponownie wprowadzać w kolejnych tygodniach. Jest to dobre postępowanie, ponieważ wykazano, że długotrwałe stosowanie diety o niskim FODMAP przekształca mikroflorę jelitową w potencjalnie szkodliwy mikrobiom. Ponadto w diecie należy uważać na błonnik nierozpuszczalny, ponieważ często powoduje ból brzucha i wzdęcia. Jednak włókna rozpuszczalne np. babka płesznik będą łagodzić objawy, szczególnie u pacjentów z zaparciami.

Leki przydatne w walce z zespołem jelita drażliwego

  • Leki rozkurczające

Leki zmniejszające napięcie mięśni gładkich, np. mebeweryna czy hioscyna, mają jedynie niewielki wpływ na zespół jelita drażliwego i pełnią ograniczoną rolę, ale u niektórych osób mogą wywierać pozytywny efekt leczniczy.

  • Preparaty ziołowe

Wyróżnić tu można olejek miętowy, który działa przeciwskurczowo, rozluźnia mięśniówkę jelit i pomaga w bolesnych skurczach brzucha. Dobrym rozwiązaniem są również preparaty zawierające wyciągi z ziół leczniczych, np. https://www.iberogast.pl/, w tym właśnie z mięty, lukrecji, rumianku melisy czy kminku, które w naturalny sposób łagodzą dolegliwości zespołu jelita drażliwego.

  • Leki przeciwdepresyjne

Leki te mogą znacznie zmniejszyć objawy zespołu jelita drażliwego. Ich działanie oparte jest na manipulowaniu nadwrażliwością trzewną i nieprawidłowym centralnym odczuwaniem bólu. Mogą być tutaj stosowane trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Oczywiście należy mieć na uwadze, że leki przeciwdepresyjne stosuje się tutaj ze względu na ich działanie modulujące ból, a nie działanie przeciwdepresyjne.

  • Psychoterapia

Istnieje wiele rodzajów terapii psychologicznych (np. behawioralno-poznawcza), które poprawiają lub rozwiązują objawy zespołu jelita drażliwego. Niektóre osoby same rozpoznają, że ich objawy powstają lub są nasilane przez stres i niepokój. W takich przypadkach zasadne będzie poszukanie pomocy u specjalisty, który leczy tego rodzaju zaburzenia.

  • Terapia dna miednicy

Dysfunkcja dna miednicy może być przyczyną problemów u osób z zespołem jelita drażliwego, szczególnie u tych z postacią z zaparciem. Osoby te albo nie rozluźniają dna miednicy, albo paradoksalnie kurczą mięśnie dna miednicy, powodując utrudnioną defekację. Fizjoterapeuci techniką zwaną biofeedback mogą nakierować pacjentów w kierunku właściwego korzystania z mięśni dna miednicy i zwiększyć komfort procesu wypróżniania.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego – czym jest i jak rozpoznać?

cukier

Ograniczenie spożycia cukru w dzieciństwie zmniejsza ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób

Stopy Ostroga piętowa

Ostroga piętowa — jak rozpoznać i jak leczyć

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły