Ból mięśni i stawów może mieć różne podłoże, jednak najczęściej związany jest ze zmianami zwyrodnieniowymi, które zachodzą w naszym organizmie wraz z upływem lat. Czasem pojawia się również na skutek wykonywania zbyt dużego wysiłku fizycznego, który może doprowadzić do przeciążenia naszych stawów. W jaki jednak sposób możemy sobie poradzić z takim bólem?
Domowe sposoby na ból mięśni i stawów
W przypadku pojawienia się bólu mięśni i stawów, zamiast wybierać się do lekarza, możemy sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby, które stosowane regularnie, mogą przynieść bardzo dobre efekty. Najprostszym takim sposobem może być przykładanie do obolałego miejsca ciepłych lub zimnych okładów (samemu należy sprawdzić, który rodzaj okładu okaże się najskuteczniejszy). W tym celu w aptece można zakupić specjalne żelowe okłady, które mogą być chłodzone w lodówce lub też rozgrzewane w gorącej wodzie. Innym sposobem na pozbycie się bólu stawów może być również stosowanie odpowiedniej diety, która bogata jest w cenne dla naszego zdrowia witaminy i minerały. Czego nie powinno jednak zabraknąć w takiej diecie? Oczywiście kwasów z grupy omega-3, a także kolagenu. Wspomniane kwasy możemy znaleźć przede wszystkim w tłustych rybach (makrela, śledź, halibut) i oliwie z oliwek, natomiast najlepszym źródłem kolagenu są galaretki wieprzowe i owocowe, ryby w galarecie, a także podroby. Ostatnim sprawdzonym sposobem na ból mięśni i stawów są ciepłe kąpiele lecznicze z dodatkiem olejków eterycznych i kamfory. Ciepło pomaga bowiem zwiększyć elastyczność włókien kolagenowych, co zapobiega tym samym sztywności ścięgien.
Preparaty na ból mięśni i stawów dostępne w aptece
W sytuacji, gdy domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, to warto wówczas sięgnąć po dostępne w aptekach bez recepty preparaty w postaci tabletek, maści, żelów lub plastrów. Jeśli chodzi o tabletki, to możemy zdecydować się na zakup preparatów, które działają doraźnie lub też przeznaczone są do dłuższego stosowania. Wszystko zależy przede wszystkim od tego, czy ból jest tylko chwilowy, czy też trwa od dłuższego czasu i nie przemija. Znacznie większą popularnością od tabletek cieszą się środki do stosowania zewnętrznego w postaci maści oraz żeli, które wykazują działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Przykładem takiego preparatu może być Voltaren Max w żelu https://www.apo-discounter.pl/voltaren-max-zel-180g-pzn-08300011, którego substancją czynną jest diklofenak pomagający pozbyć się nie tylko bólu, ale również obrzęków. Jeśli chodzi o inne substancje stosowane w preparatach na ból stawów, to możemy również wymienić ibuprofen, naproksen, etofenamat oraz salicylan metylu. Ibuprofen najczęściej dostępny jest w formie tabletek i wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Naproksen to substancja, której największą zaletą jest długotrwałe działanie przeciwbólowe, jednak przyjmowanie jej w formie tabletek należy wcześniej skonsultować z lekarzem, gdyż nie może być łączona z niektórymi lekami. Etofenamat stosowany jest z kolei w postaci maści, żeli lub specjalnego roztworu, którym należy spryskiwać skórę. Jego stężenie w zmienionych zapalnie tkankach osiąga znacznie wyższe stężenie niż we krwi. Jeśli chodzi natomiast o salicylan metylu, to dosyć łatwo i szybko przenika on przez skórę, działając przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, zmniejszając tym samym nieprzyjemne objawy. Alternatywą dla żelów i maści mogą być również specjalne plastry, które przed długi czas uwalniają aktywne substancje, dlatego też sprawdzają się idealnie w przypadku utrzymującego się przez dłuższy czas bólu.
Ćwiczenia i rehabilitacja w walce z bólem mięśni i stawów
Jeśli wymienione powyżej sposoby i medykamenty nie przynoszą ulgi w bólu, to wówczas warto skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych, które mogą obejmować naświetlanie bolącego miejsca laserem, krioterapię, czy też hydroterapię. Świetne efekty dają również ćwiczenia wykonywane samodzielnie w domu, ponieważ pomagają zmniejszyć ból, a także wzmacniają i zwiększają elastyczność naszych stawów. Rodzaj wykonywanych ćwiczeń warto wcześniej skonsultować z lekarzem lub też osobą zajmującą się zawodowo fizjoterapią.
Źródło: artykuł sponsorowany