Blizna jest śladem po zranieniu skóry właściwej bądź jej dalszych warstw. Skutkiem jej powstania mogą być niewielkie urazy lub zabiegi operacyjne. Jest ona stanem zejściowym, kiedy zagoi się ubytek tkanki, po czym jest słabo unaczyniona oraz zbita.
Czym są blizny?
Blizny powstawać mogą w różnych, nieprzewidywalnych okolicznościach. Wytwarzają się one w momencie, kiedy uszkodzeniu uległa skóra właściwa bądź jej dalsze warstwy. W ten sposób blizna staje się następstwem uszkodzonej skóry oraz zastępuje ona ubytek tkanki łącznej włóknistej.
Większość blizn ma niewielki kształt i nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Jednak zdarza się, że mamy do czynienia z rozległymi bliznami, które mogą nabawić nas wielu niechcianych kompleksów. Przerwanie ciągłości skóry sprawia, że do końca życia mamy problem z dość nieestetyczną ''pamiątką''.
Leczenie blizn nie należy do najłatwiejszych oraz najprzyjemniejszych. Większości z nich, ze względu na swój mały rozmiar, można się pozbyć w łatwy sposób. Obecnie istnieje wiele aptecznych preparatów, które świetnie radzą sobie z niewielkimi, różniącymi się kolorem bliznami. Jeśli chodzi o większe, medycyna estetyczna znalazła na nie skuteczny sposób – podkreśla Dr n.med. Katarzyna Osipowicz.
Dbanie o świeżą bliznę
Wczesne pielęgnowanie oraz dbanie o bliznę zapewni nam, iż będzie ona mniej widoczna w przyszłości bądź całkowicie zniknie. Jednak ważna jest tutaj regularność oraz chęć do jej pielęgnacji. Aby uzyskać oczekiwane efekty, we wczesnym stadium blizny, powinniśmy zadbać o częste zmienianie opatrunków oraz jej dokładne przemywanie. Do takich działań zaleca się stosowanie środków odkażających (nie podrażniających skóry!) oraz jałowych opatrunków.
Niezwykle ważnym elementem w procesie gojenia się rany, jest powstrzymywanie się od zdrapywania powstałych strupków. W ten sposób nie doprowadzimy do infekcji rany, a powstające strupki możemy usunąć po odmoczeniu blizny wilgotną gazą. Kolejnym krokiem jest unikanie słońca w miejscu, gdzie znajduje się blizna oraz stosowanie miejscowych preparatów aptecznych np. maści na blizny, które pomogą usunąć bliznę oraz ujednolicą jej kolor.
Metody leczenia blizn
Jak wspomniano wyżej, leczenie blizny można wspomóc preparatami, którą są dostępne w niemalże każdej aptece. Oprócz maści czy kremów na blizny, dostępne są również plastry oraz żele silikonowe. Stosowanie plastrów lub żeli zaleca się już we wczesnym etapie jej gojenia.
Preparaty zawierające w sobie alantoinę, heparynę oraz wyciąg z cebuli pomaga w uelastycznieniu blizny oraz zmniejszają ryzyko powstania przerostów. Wyciąg z cebuli jest tutaj wisienką na torcie, ponieważ ma on właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze, a także zapobiega temu, aby tworzyła się nadmierna tkanka blizny. Dodatkowo, warto zwracać uwagę na kremy zawierające masę perłową, ponieważ mają one działanie rozświetlające oraz wygładzające.
Medycyna estetyczna a nieestetyczne blizny
Jeśli leczenie blizn na własną rękę, tj. z użyciem preparatów dostępnych w aptece, nie przynosi oczekiwanych efektów, medycyna estetyczna stoi dla nas otworem. Popularnymi zabiegami są mikrodermabrazja, zabiegi laserowe i chirurgiczne które wchodzą w skład oferty OT.CO Clinic.
Jednak jedną z lepszych metod jest zdecydowanie zabieg podcinania blizn. Zabieg polega na przecięciu włókien tkanki łącznej pomiędzy powierzchnią skóry a tkanką podskórną. Wprowadzone pod bliznę są kaniule oraz igły w celu zlikwidowania zrostów. Wszystko odbywa się w miejscowym znieczuleniu, więc nie ma się co martwić o ból. Kolejnym oraz bardzo koniecznym krokiem jest podanie kwasu hialuronowego. Krok ten jest o tyle ważny, ponieważ jeśli tego nie zrobimy, jest szansa, że tkanka w trakcie procesu gojenia ponownie się zrośnie.
Metoda pozwala na częściowe lub całkowite pozbycie się blizny. Zabieg wymaga od lekarza dużego skupienia oraz dokładności. Precyzja jest najważniejsza, ponieważ mimo że ta metoda leczenia blizn jest skuteczna, to bardzo trudna do wykonania. Czas trwania zabiegu uwarunkowany jest rozległością blizny.