Jak pomóc dziecku z zaburzeniem przetwarzania bodźców wzrokowych? W jaki sposób ćwiczyć z dzieckiem percepcję wzrokową? Jakie w ogóle są objawy zaburzenia percepcji wzrokowej? Na powyższe pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
- Jakie są objawy zaburzenia przetwarzania bodźców wzrokowych?
- Jak ćwiczyć z dzieckiem z zaburzeniami percepcji wzrokowej?
- Jak wpłynąć na prawidłowy rozwój funkcji wzrokowych?
Percepcja wzrokowa to nic innego jak zdolność, dzięki której człowiek rozpoznaje oraz rozróżnia wzrokowe bodźce znajdujące się w jego polu widzenia. Nie chodzi właściwie o samo widzenie, a przetwarzanie tego, co widzimy przez nasz mózg. Zdolność percepcji wzrokowej nabywana jest pomiędzy trzecim a ósmym rokiem życia. Jakie są objawy zaburzenia percepcji wzrokowej? Jak ćwiczyć z dzieckiem i usprawnić percepcję wzrokową? Podpowiadamy w niniejszym wpisie.
Jakie są objawy zaburzenia przetwarzania bodźców wzrokowych?
Pierwsze objawy zaburzeń przetwarzania bodźców wzrokowych można dostrzec u małych dzieci. Najczęściej objawia się to w taki sposób, że pociecha nie zwraca uwagi właściwie na swoje zabawki. Nie patrzy na nie nawet w momencie, gdy trzyma je w rękach. Nie chce również układać klocków czy nie ogląda obrazków. Może wykazywać również niechęć do różnorodnych zabaw ruchowych czy mieć zaburzoną orientację przestrzeni. Dodatkowo nie będzie śledzić ruchu otaczających go przedmiotów i może wykazywać opóźniony ruchowy rozwój.
Jaki jest skutek braku usprawniania percepcji wzrokowej? Otóż dzieci, u których występuje zaburzenie, jeśli chodzi o przetwarzanie wzrokowe, z reguły mają kłopot z rozróżnianiem kształtów – w tym również liter. Takie zaburzenia sprawiają, że Twoja pociecha może w przyszłości mieć problemy z nauką, czytaniem, a także ortografią. Dodatkowo warto wiedzieć, że prawidłowo rozwinięta koordynacja ruchowo-wzrokowa nierzadko jest bardzo ważna także w aktywnościach sportowych.
Jak ćwiczyć z dzieckiem z zaburzeniami percepcji wzrokowej?
Jak ćwiczyć z dzieckiem z zaburzeniami percepcji wzrokowej? Najlepszym rozwiązaniem będą różnego rodzaju pomoce dydaktyczne, w tym puzzle, tangramy, układanki czy oczywiście klocki. Doskonałą opcją będą także zestawy do rysowania oraz malowania. Układanie kształtów czy figur zawsze jest świetnym treningiem, jeśli chodzi o percepcję wzrokową. Możesz ułożyć kilka figur w różnych kolorach i poprosić swoją pociechę, aby powtórzyła wymyślony przez Ciebie kształt.
Jak wpłynąć na prawidłowy rozwój funkcji wzrokowych?
Warto również zadbać o pamięć dziecka z zaburzeniami percepcji wzrokowej. W tym przypadku wielu specjalistów poleca ułożyć wzór, pozwolić dziecku przyjrzeć mu się przez kilkanaście sekund, a następnie zakryć go, aby nasza pociecha samodzielnie go odtworzyła. Pamięć można ćwiczyć, układając także puzzle czy zapamiętując teksty piosenek oraz wierszyków rymowanych. W tym ostatnim przypadku poza pamięcią razem z dzieckiem będziesz ćwiczyć również jego kreatywność i muzyczny rytm.
Prawidłowy rozwój funkcji wzrokowych jest bardzo ważny i ma ogromny wpływ na całe życie dziecka, dlatego badanie wzroku oraz badanie widzenia obuocznego należy przeprowadzić zawsze w przypadku pojawienia się podejrzeń wystąpienia zaburzeń widzenia. Niektóre wady wzroku można skorygować, a duży wybór terapii dzieci pozwala im na normalne życie.
Warto oczywiście skontaktować się ze specjalistami i zapytać o przetwarzanie wzrokowe. Przy okazji mogą podpowiedzieć dodatkowe rzeczy, które mogą okazać się pomocne przy dziecku z zaburzeniami integracji sensorycznej. Dobrze jest też regularnie badać ostrość wzroku.
Źródło: artykuł partnera, fot. Pexels