Być może w niedalekiej przyszłości, będziemy mogli obsługiwać nasze urządzenia, takie jak laptopy czy tablety, za pomocą… zwykłej kartki papieru. Inżynierowie z Purdue University opracowali technologię, która pozwala stworzyć z papieru interaktywną klawiaturę.
Inżynierowie z Purdue University opracowali proces, dzięki któremu można pokryć papier lub tekturę „wysoce fluorowanymi molekułami”. Taka kartka staje się odporna na kurz, olej i wodę, co oznacza, że można wydrukować na niej wiele warstw obwodów, nie rozmywając farby drukarskiej.
Interaktywny papier
Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie „Nano Energy”, tak zadrukowane kartki są zdolne do „samozasilania się bezprzewodową komunikacją Bluetooth” i mogą służyć m.in. jako klawiatury. Badacze przekonują, że podobnie drukowany i powlekany papier nie wymaga zewnętrznych baterii, ponieważ sam generuje energię elektryczną w wyniku kontaktu z palcem użytkownika.
Na filmach zamieszczonych w serwisie YouTube można zobaczyć jak działa nowa technologia. Inżynierowie z Purude pokazali papierową klawiaturę, którą wykorzystali m.in. do pisania na laptopie oraz sterowania dźwiękiem na komputerze.
– Jako pierwsi zademonstrowaliśmy samozasilające się papierowe urządzenie elektroniczne – mówi Ramses Martinez, adiunkt w Purdue’s School of Industrial Engineering, jeden z autorów badań. – Opracowaliśmy metodę nadawania papierowi odporności na wodę, olej i kurz, pokrywając go wysoce fluorowanymi cząsteczkami. Ta powłoka pozwala nam drukować wiele warstw obwodów na papierze bez obaw o przeniknięcie atramentu z jednej warstwy na drugą – dodaje.
Inteligentne opakowania
Technologia wydaje się bardzo ciekawa. Ponieważ jest kompatybilna z obecnie stosowanymi procesami drukowania, można ją zastosować do kartonu i papieru. To bardzo tania, elastyczna i szybka w wykonaniu technologia. Oznacza to, że będzie ją można wykorzystać do projektowania takich innowacji jak inteligentne opakowania przesyłek, czy produktów ze sklepowych półek.
– Wyobrażam sobie, że ta technologia umożliwi użytkownikom interakcję z opakowaniami na przykład żywności. Dzięki niej będzie można sprawdzić, czy jedzenie jest zdatne do spożycia. Może ona też umożliwić użytkownikom podpisanie czy też zabezpieczenie opakowania, które wysyłamy – mówi Martinez.
Innowacja opracowana w Purdue jest szczególnie interesująca, ponieważ eliminuje potrzebę stosowania zewnętrznych źródeł zasilania, co przybliża nas do takich rozwiązań jak inteligentne opakowania. Jednak praca badaczy są na wstępnym etapie i pewnie minie jeszcze sporo czasu, zanim będziemy mogli wydrukować własną papierową klawiaturę Bluetooth.
Źródło i fot.: Purdue University