Przejdź do treści

Internetowe kursy z zarządzania danymi badawczymi

Spis treści

Eksperci z Platformy Otwartej Nauki działającej w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego przygotowali na zlecenie Narodowego Centrum Nauki kursy typu MOOC poświęcone zarządzaniu danymi badawczymi. Kursy są dostępne na platformie Navoica.

Właściwe zarządzanie danymi badawczymi, czyli danymi zebranymi lub wytworzonymi jako materiał do analizy w ramach badań naukowych, oraz ich otwarte udostępnianie zyskują coraz większe znaczenie – zarówno jako element polityk otwartości instytucji naukowych, jak i jako rozwiązanie promowane w rozmaitych inicjatywach na rzecz otwartej nauki. Udostępniania odpowiednio przygotowanych danych powiązanych z publikacjami wymagają instytucje finansujące i prowadzące badania naukowe, a coraz częściej także wydawcy naukowi, chcący zapewnić możliwość weryfikacji twierdzeń zawartych w artykułach.

W odpowiedzi na potrzebę rozwijania kompetencji z zakresu właściwego zarządzania danymi badawczymi wśród naukowców oraz kadry wspierającej, zespół Platformy Otwartej Nauki przy ICM UW opracował cztery kursy podejmujące temat zarządzania danymi badawczymi. Kursy są bezpłatne, a po ich ukończeniu uczestnicy otrzymują zaświadczenie.

Materiały dydaktyczne obejmują opracowania tekstowe, prezentacje multimedialne, wywiady z ekspertami z różnych dziedzin i obszarów istotnych dla zarządzania danymi badawczymi oraz nagrania webinariów. W ramach kursów działa także forum dyskusyjne umożliwiające komunikację z kadrą kursu i innymi uczestnikami.

Dwa kursy są przeznaczone dla naukowców, którzy na co dzień pracują z danymi badawczymi. Mają na celu przekazanie uczestnikom wszechstronnej wiedzy na temat zarządzania danymi oraz wykształcenie umiejętności i kompetencji pozwalających na wykorzystanie tej wiedzy w praktyce, czyli sprawne zarządzanie danymi podczas realizacji projektów badawczych. Kursy dostępne są na poziomie podstawowym i średnio zaawansowanym.

Kolejne dwa kursy przeznaczone są dla data stewardów, którzy wspierają naukowców w zarządzaniu danymi badawczymi. Ich uczestnicy poznają najważniejsze zadania data stewardów oraz umiejętności niezbędne do ich realizacji, a także sposoby na usprawnienie zarządzania danymi w projektach i instytucjach naukowych. Również kursy dla data stewardów dostępne są na poziomie podstawowym i średnio zaawansowanym.

Kursy zostały przygotowane w ramach uczestnictwa Polski w European Open Science Cloud. EOSC to inicjatywa, której celem jest stworzenie wirtualnego środowiska służącego m.in. do przechowywania, udostępniania i przetwarzania danych badawczych. W ramach EOSC tworzone są połączenia między istniejącymi i rozwijanymi infrastrukturami, usługami, narzędziami i zasobami naukowymi z różnych dziedzin, które razem będą tworzyć sieć danych i serwisów opartych na zasadach FAIR.

Źródło: Platforma Otwartej Nauki Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, fot. Pixabay/ CC0

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Laboratorium Chemia

Naukowcy z UW opracowali niezwykle silny inicjator reakcji w chemii organicznej

Stypendia dla zagranicznych naukowców w Polsce

Jak efektywnie przygotować się do matury?

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły