Przejdź do treści

Imperium Azteków upadło przez salmonellę?

Spis treści

Zdaniem badaczy z Instytutu Maxa Plancka Aztekowie zostali zdziesiątkowani przez przywleczoną przez hiszpańskich konkwistadorów bakterię salmonella enterica.

Niemieccy biolodzy szukając przyczyn upadku imperium Azteków pobrali DNA ze szczątek ludzkich (dokładniej z zębów) z okolicy Oaxacan w południowym Meksyku. 24 z 29 osób, od których pobrano materiał genetyczny zmarło w wyniku epidemii w latach 1545 – 1550. Badacze z fragmentów DNA wyodrębnili dwa genomy szczepu bakterii Salmonella enterica.

Przed przybyciem do Meksyku Hernando Cortesa w 1519 roku, ludność zamieszkująca tamtejsze tereny liczyła około 25 milionów. Sto lat później zostało ich jedynie milion. Populacja została zdziesiątkowana przez wojska konkwistadora, ale przede wszystkim przez epidemie. Hiszpanie przywlekli ze sobą choroby, na które sami byli uodpornieni, ale miejscowa ludność już nie.

Naukowcy są zgodni, co do rozmiarów tragedii. Zgadzają się też, że ludność imperium Azteków wykończyły epidemie, jednak różnią się co do choroby, która wywołała zarazę. Już brano pod uwagę ospę, odrę i tyfus. Ostatnio postawiono także hipotezę, że za zdziesiątkowaniem ludności dzisiejszego Meksyku stoi epidemia gorączki krwotocznej. Teraz postawiono nową, która tragedię zrzuca na barki bakterii Salmonella enterica.

Uważa się, że ludność dzisiejszego Meksyku przetrzebiły dwie duże epidemie. Pierwsza datowana na rok 1545, a druga na 1576. Znaleziony przez niemieckich biologów szczep salmonelli w Europie pojawił się kilka stuleci wcześniej. Dowody na to przedstawił brytyjski biolog Mark Achtman, który znalazł genom tego szczepu w szczątkach kobiety pochowanej w Trondheim około 1200 roku. Po 300 latach, gdy Cortes wyruszał na podbój Ameryki, Europejczycy byli już na nią odporni.

Wyniki prac badaczy z Instytutu Maxa Plancka czekają na recenzję naukową. Choć w tym przypadku istnieją przekonujące dowody potwierdzone innymi badaniami, środowisko naukowe nie jest przekonane. María Ávila-Arcos z Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego w Meksyku zaznaczyła, że praca niemieckich biologów nie wyklucza innych hipotez.

 

Źródło: Nature

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Odkryto kanały sprzed 4 tys. lat używane do połowu ryb. Zbudowali je przodkowie Majów

Dawni mieszkańcy Mezoameryki wykorzystywali tytoń do picia, nie palenia

W Ekwadorze odkryto miasta i osady sprzed 2500 lat

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły