Im więcej mówimy o koronawirusie, tym temat wydaje się nam ważniejszy. A im ważniejszy się on wydaje, tym więcej o nim mówimy, nakręcając histeryczne nastroje. Z tym paradoksem słabo sobie radzimy – powiedziała socjolożka dr Helena Chmielewska-Szlajfer. Dodała, że w mediach powinien dziś dominować klarowny przekaz, przede wszystkim nt. mycia rąk.
Dr Helena Chmielewska-Szlajfer, socjolożka z Akademii Leona Koźmińskiego, zwróciła uwagę na spiralę, którą nakręcają media – tradycyjne i społecznościowe. – Media nie tylko odzwierciedlają rzeczywistość, ale ją też tworzą. Im więcej i częściej powtarzane są informacje o koronawirusie – tym ważniejszym tematem się on nam wydaje. Z kolei im temat wydaje się ważniejszy – tym więcej o nim mówimy, nawzajem się strasząc… To ważny paradoks, z którym trudno sobie poradzić – zauważyła.
Oczekiwanie na apokalipsę
– Widać nastawienie, że „coś” złego musi się stać – powiedziała dr Chmielewska-Szlajfer komentując nastroje społeczne w Polsce w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. Zwróciła uwagę, że ludzie wykupują maseczki i płyny antybakteryjne, a niektórzy próbują na tym zainteresowaniu zarobić. – W pewnym sensie czekamy na apokalipsę i zastanawiamy się, co się wydarzy – zaznaczyła.
Zwróciła też uwagę, że oczekiwania nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości. – Jeżeli dochodzi do jakichś incydentów, dotychczas są one odosobnione. Panuje więc nade wszystko histeryczny nastrój, choć niewiele się dzieje – powiedziała.
Pytana, czy można przeciwdziałać histerycznemu nastrojowi albo zapobiec panice, socjolożka przyznała, że „panika jest jak epidemia choroby”. – Podobnie do epidemii ma ona falę wzrostową, która w końcu opada. W przypadku paniki można próbować wpłynąć na to, kiedy fala wzrostowa się skończy – dodała.
Istotna rola mediów
Według niej media powinny dziś przekazywać w pierwszej kolejności przesłanie, które jest „może aż nazbyt banalne”. – Chcemy, by ludzie myli ręce często i dokładnie. To instrukcja, którą zrozumie nawet przedszkolak – powiedziała.
Według niej do mycia rąk ludzi może przekonać nie tyle straszenie epidemią i powtarzane co chwilę statystyki śmiertelności COVID-19, co np. lekkie w formie przekazy o myciu rąk. Jako dobry przykład podaje ona zabawny wietnamski teledysk muzyczny, pokazany w jednym z popularnych amerykańskich late night shows, który w popowej formie pokazuje, jak właściwie myć ręce.
Wskazała też inne pozytywne historie pokazywane w mediach, jak np. historię matki, którą cieszy, że ludzie zaczęli się wreszcie przejmować myciem rąk. Większa dbałość o higienę pomoże jej dziecku, które ma obniżoną odporność, a tym samym jest bardziej narażone na infekcje, takie jak przeziębienie czy grypa.
Dr Helena Chmielewska-Szlajfer dodała, że w walce z rozprzestrzenianiem się choroby oraz paniki może też pomóc precyzyjne informowanie o skuteczności wielu drobnych działań każdego człowieka. Poza przekazem nt. mycia rąk czy kichania i kasłania w chusteczkę (lub w zgięcie łokcia) chodzi tu również m.in. o niekupowanie maseczek, gdy sami nie jesteśmy chorzy – czy unikanie dużych zgromadzeń.
– Powtarzane prostych wskazówek, jak dla przedszkolaka, jest być może skuteczniejsze niż wywoływanie w nas strachu informacjami o zarażeniach – podsumowała socjolożka.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl