Spychacze stały się integralną częścią prac budowlanych i ziemnych na całym świecie. Te potężne maszyny mogą przemieszczać ogromne ilości ziemi, gruzu i innych materiałów, tworząc infrastrukturę, bez której nie sposób wyobrazić sobie współczesnej cywilizacji.
Wczesne etapy rozwoju
Warto zauważyć, że początkowo istniał prototyp nie spychacza, ale glebogryzarki. Strukturalnie bezpretensjonalny obiekt, za pomocą którego prości ludzie uprawiali ziemię. Odkładnica była ramą z metalowym ostrzem, które było popychane przez zaprzężone muły lub konie.
Dopiero pod koniec XVIII wieku brytyjski wynalazca Richard Edgeworth otrzymał patent na opracowany przez siebie system gąsienicowy. Człowieka tego można śmiało nazwać twórcą spychacza gąsienicowego.
Około sto lat później, w 1879 roku, wynalazca Fiodor Blinow naszkicował na papierze szkic fantazyjnego pojazdu. Niestety, ani Edgeworth, ani Blinov nie mieli wystarczających środków, by zrealizować swoje pomysły.
Trudno sobie wyobrazić, że używany spychacz zaledwie sto lat temu pojawił się w znanej nam formie. Pas gąsienicowy został opatentowany w 1913 roku. Opracowanie należy do Davida Robertsa, inżyniera angielskiej firmy Hornsby. Stworzenie nie przyniosło twórcy ani sławy, ani zamówień, a wkrótce sprzedał patent Benjaminowi Holtowi.
Holt, który był w posiadaniu szkiców ciągnika gąsienicowego, zaczął stosować w nich silniki benzynowe. Pierwszy prototyp spychacza miał moc zaledwie 25 KM. – Teraz nie jest to już zaskoczeniem. Ale pierwszy krok został zrobiony.
Spychaczy używano do prymitywnych prac – w lasach i rolnictwie. Później, podczas pierwszej wojny światowej, technika ta była z powodzeniem wykorzystywana przez armię do transportu dział w trudnym terenie. Jednak maszyny te nadal nie mieściły się w definicji spychacza – brakowało im lemiesza.
Etap pośredni – zastosowanie lemiesza
Pierwsze próby wprowadzenia hydraulicznego sterowania lemieszem należą do firmy Caterpillar i sięgają 1925 roku. System nie został przetestowany, a konstruktorzy powrócili do systemu wciągarek, lin i kabli. Dopiero po 10 latach rozwój zakończono sukcesem – w 1935 roku pojawiła się maszyna, której lemiesz sterowany jest hydraulicznie. Ze względu na małą popularność nie było popytu na tę technikę, więc koszt spychacza był symboliczny.
Jednak rozwój pierwszych maszyn do robót ziemnych został rozpoczęty, a firma Caterpillar, która była początkiem tej działalności, nadal odgrywa wiodącą rolę w światowej budowie maszyn.
Nasze czasy
Produkcja spychaczy nie uległa stagnacji w przyszłości. Kluczowe kamienie milowe historii zostały odzwierciedlone poniżej:
- 1940 – wprowadzenie do konstrukcji przemiennika momentu obrotowego;
- 1968 – wyposażenie spychaczy Polska w hydrauliczny układ sterowania do pracy w niebezpiecznych warunkach;
- 1970 – wynalezienie amfibii zdolnej do pracy na głębokości do 60 metrów.
Setki wybitnych umysłów pracowało nad tym, by dać światu dobry sprzęt do robót ziemnych. Nowoczesny spychacz imponuje mocą, możliwościami, komfortem, prostotą obsługi i łatwością konserwacji.
Źródło: artykuł partnera