Przejdź do treści

Fakty i mity o przeziębieniu

Spis treści

Choroba przeziębieniowa to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza rodzinnego w okresie jesienno-zimowym. Przeziębienie wywoływane jest przez ponad 200 różnych rodzajów wirusów i przenosi się drogą kropelkową, przez co może się szybko rozprzestrzeniać w najbliższym otoczeniu. Choroba zwykle rozwija się łagodnie i przebiega ze znacznym pogorszeniem samopoczucia, czasem z podwyższoną temperaturą ciała i bólem gardła, dlatego może wymagać regeneracji i kilkudniowego odpoczynku w domu.

Fakt: Nie ma leku na przeziębienie

Przeziębienie to choroba, na którą nie ma jednego konkretnego leku. Leczenie skupia się na łagodzeniu wielu uciążliwych objawów np. gorączki, zatkanego nosa czy kataru. Na przeziębienie sprawdzają się substancje z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które działają przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie i przeciwbólowo, przez co na przeziębienie powinny być używane w pierwszej kolejności.

Mit: Antybiotyk w leczeniu przeziębienia

Podstawowym błędem w leczeniu jest stosowanie antybiotyków, które mają za zadanie leczyć niektóre objawy występujące w przeziębieniu. Jednym z nich jest mogące wystąpić zapalenie gardła, u osób dorosłych najczęściej wywoływane przez wirusy, które nie są wrażliwe na antybiotyki. Antybiotyki są zarezerwowane do leczenia wyłącznie chorób o podłożu bakteryjnym, stąd ich stosowanie w chorobie przeziębieniowej jest bezzasadne i może być szkodliwe dla zdrowia.

Fakt: Nieleczone przeziębienie trwa dłużej

W większości przypadków wstrzymanie się od pracy i pozostanie w domu oraz stosowanie środków farmakologicznych w celu łagodzenia objawów przeziębienia przyspiesza powrót do zdrowia. Uzyskana za pomocą leków poprawa samopoczucia sprzyja lepszej regeneracji i ułatwia aktywizację pacjenta. Natomiast w przypadku osób, które bagatelizują symptomy choroby i nie rezygnują z codziennych obowiązków, może dojść do pogorszenia stanu zdrowia i spowodować dłuższe utrzymywanie się objawów oraz wydłużać czas kuracji.

Mit: Przeziębienie i grypa to te same choroby

Przeziębienie i grypa to bardzo podobne jednostki chorobowe, ale wywoływane przez różne rodzaje wirusów. Błędy w diagnozie wynikają z dużego podobieństwa objawów, ale dla sprawnego oka zauważalne będą pewne różnice. W przeciwieństwie do przeziębienia grypa charakteryzuje się ostrym początkiem objawów i towarzyszy jej wysoka gorączka, dreszcze, uczucie rozbicia oraz bóle mięśni i stawów. Przeziębienie natomiast zwiastować będzie na kilka dni wcześniej pogorszone samopoczucie oraz narastanie objawów i nieżyt nosa, który rzadko występuje w grypie.

Fakt: przeziębienie nie tylko zimą

Choroba przeziębieniowa z największym natężeniem występuje w miesiącach chłodnych i zimowych. Spowodowane jest to zmniejszoną odpornością organizmu oraz częstszym przebywaniem w zamkniętych przestrzeniach, co sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusów. Jednak przeziębienie może wystąpić o każdej porze roku, nawet w środku lata, za co odpowiedzialne są wahania temperatury i niedostosowanie się do zmiennych warunków pogodowych.

Mit: Przeziębienie może pozostawiać powikłania

Powikłania w przebiegu przeziębienia mają miejsce bardzo rzadko. Mogą powstawać w przypadku nadkażenia bakteryjnego np. zmienionych zapalnie migdałków albo szerzenia się zakażenia na struktury ucha wewnętrznego. Zdecydowanie częściej powikłania występują w przebiegu grypy. Z tego względu bardzo ważne jest prawidłowe rozróżnienie przeziębienia od grypy, ponieważ ta druga gdy nie jest odpowiednio leczona, może pozostawiać ciężkie dla zdrowia powikłania np. zapalenie płuc czy zapalenie osierdzia.

Źródło: Artykuł partnera

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego – czym jest i jak rozpoznać?

Stopy Ostroga piętowa

Ostroga piętowa — jak rozpoznać i jak leczyć

PKU – dowiedz się, czym jest ta rzadka choroba

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły