Afty to bardzo popularna dolegliwość, która dotyczy od 5 do 20 proc. populacji ludzi na całym świecie. Są to płytkie owrzodzenia, które lokalizują się na błonach śluzowych jamy ustnej, wargach lub powierzchni języka. Otoczone są czerwonym brzegiem zapalnym i zwykle są znacznie bolesne, co może utrudniać jedzenie i picie. Przyczyn ich powstawania może być wiele, co spowodowało, że o aftach krąży wiele sprzecznych opinii.
Afty mogą towarzyszyć chorobom ogólnoustrojowym
Zdecydowanie jest to prawda. Badania pacjentów, u których stwierdzono afty nawracające, wykazały, że duża ilość z nich cierpi na inne schorzenia układowe, których pośrednią manifestacją były powyższe zmiany w jamie ustnej. W znacznej większości były to nieswoiste zapalne choroby jelit, takie jak: choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroby układu pokarmowego – celiakia i choroba Duhringa. Przyczyną występowania aft mogą być także wrodzone zaburzenia odporności oraz nabyte np. zakażenie wirusem HIV.
Afty mogą pozostawiać blizny
Afty to powierzchowne zmiany w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, które zwykle występują pojedynczo. Są małe (o średnicy do 1 cm) i ustępują w czasie od 7 do 10 dni. Taki rodzaj aft zwany jest aftami Mikulicza i goi się samoistnie oraz ustępuje bez pozostawienia blizn. Jednak może się zdarzyć, że osiągną większe rozmiary i będą się goić nawet do 6 tygodni (tzw. afty Suttona). W tym przypadku po ustąpieniu zmiany może pozostać blizna.
Afty powstają przez niehigieniczny tryb życia
Badania wykazują, że występowanie aft jest częstsze u osób o niższym statusie socjoekonomicznym. Może być to podyktowane gorszymi warunkami sanitarnymi oraz mniejszą dbałością o higienę. Ryzyko zwiększa się przy braku podstawowych nawyków higienicznych takich jak: mycie rąk przed posiłkiem, częste mycie zębów oraz spożywanie umytych owoców i warzyw. Ponadto dochodzi do tego nieprawidłowe odżywianie (niedobór witamin), nadużywanie alkoholu i innych używek oraz nieregularny tryb życia.
Afty są dziedziczne
Duże znaczenie w zachorowaniu na afty odgrywają czynniki genetyczne i rodzinne predyspozycje. Prawie połowa osób chorujących na aftozę nawracającą ma w swojej najbliższej rodzinie osobę z tą dolegliwością. Ryzyko jest szczególnie duże, gdy u obojga rodziców odnotowano występowanie aft, ponieważ w takim przypadku niemal pewne jest, że pojawią się również u potomstwa.
Afty leczy się za pomocą leków na receptę
Przyjętym standardem w leczeniu aft jest postępowanie objawowe, które skupia się na ograniczeniu dolegliwości bólowych i wspomaganiu gojenia rany. W tym celu można stosować łagodzące żele nanoszone punktowo na zmianę, zawierające kwas hialuronowy i wyciąg z aloesu np. Anaftin, płukanie jamy ustnej ziołowymi preparatami (zawierającymi m.in. rumianek, szałwię) oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne w postaci żelu lub aerozolu. Większość z tych preparatów można dostać w aptece bez recepty. Warto dodać, że nie ma medycznego uzasadnienia do leczenia aft za pomocą antybiotyków, ponieważ nie jest to dolegliwość o podłożu bakteryjnym. Takie postępowanie mogłoby być uzasadnione jedynie w przypadku wystąpienia nadkażenia bakteryjnego istniejącej zmiany.
Źródło: Artykuł partnera