Badacze znaleźli potwierdzenie niesłychanie długiej erupcji wulkanu na Czerwonej Planecie, która trwała przez dwa miliardy lat. Dowodów dostarczył niewielkich rozmiarów marsjański meteoryt.
W 2012 roku w Algierii znaleziono niezwykły meteoryt. Niewielkich rozmiarów kamień został sklasyfikowany jako skała wulkaniczna nazywana szergotytem. Nazwany został Northwest Africa 7635. Do tej pory znaleziono 11 podobnych skał, które mają zbliżony skład chemiczny. Wszystkie zostały wyrzucone z Marsa w tym samym czasie. Nastąpiło to prawdopodobnie na skutek uderzenia sporej wielkości ciała w powierzchnię Czerwonej Planety. W ten sposób, dzięki słabej grawitacji Marsa, w przestrzeń kosmiczną zostały wyrzucone odłamki skał, których część dotarła na Ziemię.
To dzięki takim meteorytom znamy skład chemiczny marsjańskich wulkanów. Analiza tych kawałków skał dostarczyła nam informacji m.in. o długości spędzonej w przestrzeni kosmicznej, ich wieku oraz jak długo znajdują się już na powierzchni naszej planety.
Naukowcy ustalili wiek wcześniej znalezionych meteorytów na około od 327 milionów do 600 milionów lat. Tymczasem Northwest Africa 7635, według badaczy, ma ponad dwa miliardy lat. To wskazuje na niesłychanie długą aktywność wulkaniczną na Marsie. Potwierdza to, że jeden z najdłużej aktywnych wulkanów w Układzie Słonecznym istniał właśnie na Czerwonej Planecie.
– To oznacza, że na powierzchni Marsa przez około dwa miliardy lat występowała stała erupcja – powiedział profesor Marc Caffee z Purdue University. – Na Ziemi nie występuje nic podobnego. Nic, co trwałoby przez dwa miliardy lat w tej samej lokalizacji – dodał.
Oczy naukowców od razu skierowały się w stronę wygasłego marsjańskiego wulkanu Olympus Mons, który jest głównym podejrzanym. To największy wulkan w całym Układzie Słonecznym. Ma około 26 kilometrów wysokości. Jego średnica u podstawy to 624 kilometry. Sam krater znajdujący się na wierzchołku góry jest długi na 85 kilometrów, szeroki na 60 kilometrów i głęboki na trzy kilometry. Jednak badacze nie mają pewności, że Northwest Africa 7635 pochodzi właśnie z tego miejsca.
Wyniki badań naukowców zostały opublikowane na łamach „Science Advances”.
Źródło: Science Advances, Business Insider. Na zdjęciu wulkan Olympus Mons, fot. NASA