Przejdź do treści

Dubaj wprowadza roboty policyjne do służby

Spis treści

Policja w Dubaju właśnie powiększyła swoje szeregi o… roboty. Nowi funkcjonariusze na razie zajmą się drobnymi sprawami odciążając w obowiązkach ludzkich funkcjonariuszy.

Scenariusz z hollywoodzkiego film Robocop staje się rzeczywistością. Co prawda, dubajskie roboty policyjne nie mają agresywnego oprogramowania i nie są uzbrojone. Ich zadaniem ma być przede wszystkim pomoc turystom.

To pierwsza faza integracji robotów z policją w Dubaju. To miasto jest znane z wprowadzania innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Szejkowie w krótkim czasie na środku pustyni wybudowali prawdziwe miasto przyszłości. Powstał tam pierwszy funkcjonalny budynek w technologii druku 3D, strażacy dysponują odrzutowymi plecakami, a wkrótce mają pojawić się tam latające taksówki.

W centrach handlowych i w okolicach atrakcji turystycznych mają pojawić się zmodyfikowane wersje robotów REEM zaprojektowanych przez PAL Robotics, które pierwszy raz zostały pokazane publicznie w 2011 roku. Roboty posługują się dziewięcioma językami, są w stanie nagrywać zdarzenia wokół siebie i przesyłać je do najbliższej komendy, potrafią rozpoznawać twarze i badać emocje.

Policyjne roboty poruszają się na kołach. Mierzą 170 centymetrów i ważą około 100 kilogramów. Na piersi mają wbudowany tablet, za pomocą którego można np. zgłosić przestępstwo. Poruszają się autonomicznie, a ich bateria wystarcza na osiem godzin pracy. Potrafią rozpoznać gesty z odległości półtora metra.

Dubaj zamierza do 2030 roku zastąpić 25 proc. kadr w swojej policji robotami. Kolejnym etapem ma być wprowadzanie robotów jako funkcjonariuszy pierwszego kontaktu na posterunkach policji, ale w przyszłości mają pojawić się, jak to stwierdził Khalid Nasser Alrazooqi z tamtejszej policji, w pełni funkcjonalne roboty, które będą mogły pracować jako normalny funkcjonariusz.

Wraz z prowadzaniem tego typu rozwiązań pojawiają się również problemy, bo kto będzie ponosił odpowiedzialność za złą decyzją robota? A już nie daj Boże, jeśli w jej wyniku ktoś ucierpi.

 

Źródło: Futurism

 

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Robot

Chińczycy zbudowali najszybszego humanoidalnego robota na świecie

Inteligentny robot do upraw kukurydzy

Biohybrydowe roboty sterowane przez… grzyba

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły