W Dubaju pierwsze testy przeszła powietrzna, autonomiczna taksówka. Podniebny środek transportu ma być sposobem na korki, które trapią mieszkańców Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Władze Dubaju początkiem roku zapowiadały wprowadzenie latających taksówek już w lipcu, ale dopiero teraz doczekaliśmy się pierwszych testów podniebnych pojazdów. Latające, autonomiczne taksówki mają zostać włączone w system transportu publicznego w tym mieście.
Testowane w Dubaju latające pojazdy są dziełem niemieckiej firmy Volocopter i powstały na bazie małego helikoptera. Na pokładzie są dwa miejsca. Jednostka wyposażona jest w 18 wirników nośnych zamontowanych na obręczy nad kabiną pasażerską. Masa pojazdu to 450 kilogramów.
Podniebny pojazd osiąga prędkość do 100 kilometrów na godzinę i może przebywać w powietrzu przez około 30 minut. To powinno wystarczyć, by dostać się w dowolne miejsce w obszarze miasta. Jednak ze względów bezpieczeństwa maszyna posiada baterią awaryjną, a w razie najgorszego scenariusza, wyposażona jest także w spadochrony.
Pojazdy są w pełni autonomiczne i zasilane są elektrycznie. Obecnie korzystają z danych GPS, ale w przyszłości mają być wyposażone w specjalny system, który pomoże ominąć nieoczekiwane przeszkody. Jeśli plan szejków się powiedzie, niebo nad Dubajem stanie się zatłoczonym miejscem, dlatego stworzenie bezpiecznego rozwiązania będzie stanowić niemałe wyzwanie.
Szefowie firmy Volocopter mają nadzieję na uruchomienie stałych przewozów pasażerskich na terenie Dubaju w ciągu pięciu lat. Latająca taksówka ma być zamawiana przez specjalnie do tego stworzoną aplikację na smartfony. – Volocopter przyleci po ciebie i zabierze w docelowe miejsce – napisali w oświadczeniu władze firmy.
Testy latającej taksówki odbyły się kilka dni temu i obserwował je sam książę Dubaju – szejk Hamdan ibn Mohammad. – Zachęcamy do innowacyjności i wdrażania nowych technologii. To przyczynia się do rozwoju naszego kraju – powiedział książę. Testy pojazdów odbyły się bez pasażerów, a sam lot trwał około pięciu minut.
Latające taksówki to część planu Zjednoczonych Emiratów Arabskich, by do 2030 roku jedna czwarta pojazdów w tym kraju była autonomiczna, czyli nie wymagała obsługi ze strony człowieka.
Źródło: BBC, Bloomberg, fot. Volocopter.com