Przejdź do treści

Do walki ze smogiem najlepszy… mech

Spis treści

W drugiej edycji Smogathonu nagrodzony został projekt genetycznie modyfikowanego mchu, który pochłania tyle niebezpiecznych pyłów z powietrza, co 275 drzew.

Smogathon to konkurs skierowany do inżynierów, badaczy, studentów i wszystkich tych, którym jakoś powietrza nie jest obojętna. Impreza odbyła się w Krakowie. To już jej druga edycja. W szranki stanęło 28 zespołów z 3 kontynentów i 7 krajów, a projekty oceniali eksperci z całego świata.

Ostatecznie główną nagrodę – 100 tysięcy złotych – wygrała berlińska firma Green City Solutions, która zaproponowała instalację z genetycznie modyfikowanego mchu. Konstruktorzy zapewniają, że ich konstrukcja oczyszcza powietrze tak dobrze, jak 275 drzew. Zajmuje przy tym znacznie mniej miejsca. Panel z mchem można też wkomponować w infrastrukturę miejską, choćby na dachach przystanków autobusowych.

Podobne rozwiązanie zainstalowano już w 11 miastach m.in. w Berlinie, Oslo czy Paryżu. Poza mchem, instalacja składa się z systemu nawadniania, paneli słonecznych oraz z systemu kontrolującego kolonię mchu. Jest samowystarczalna.

Wśród projektów walczących o główną nagrodę były m.in. nowej generacji niskoemisyjne piece grzewcze na ekogroszek, spełniające najbardziej restrykcyjne normy, kompaktowy oczyszczacz powietrza do użytku domowego, filtry zatrzymujące wszystkie cząsteczki składające się na smog oraz różnego rodzaju czujniki tworzące mapy zanieczyszczeń.

Źródło: businessinsider.com.pl, greencitysolutions.de

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

chmury

Mikroplastik może przedostawać się do chmur i wpływać na pogodę

Delfin butlonosy

Wykryto mikroplastik w powietrzu wydychanym przez żyjące na wolności delfiny

Deszczówka na całym świecie nie nadaje się do picia. „Wieczne chemikalia” przekraczają bezpieczne normy

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły