Oglądanie telewizji jest rozrywką, która cieszy nie tylko ludzi. Delfiny także lubią spędzać czas przed ekranem.
Delfiny mogą być tak samo zafascynowane telewizją jak ludzie. Przekonali się o tym badacze z Dolphins Plus Marine Mammal Responder w Key Largo na Florydzie. Przy pomocy podwodnych okien, gdzie zainstalowano odbiorniki telewizyjne, naukowcy odtwarzali 16 delfinom filmy i programy telewizyjne, by zbadać ich zachowania.
W eksperymencie wzięło udział 11 delfinów butlonosych oraz 5 delfinów długonosych. Wyniki obserwacji naukowców zostały opublikowane na łamach pisma „Zoo Biology”.
Dolphins Plus Marine Mammal Responder (DPMMR) to organizacja zaangażowana w ochronę ssaków morskich a całym świecie. Zajmuje się badaniami zwyczajów morskich ssaków oraz opiekuje się rannymi delfinami i innymi waleniami znalezionymi w okolicach Florydy. Prowadzi ich rehabilitację i następnie, jeśli tylko pracownicy uznają, że można, wypuszcza zwierzęta na wolność. Organizacja prowadzi też programy edukacyjne.
Podczas badania delfinom zostały pokazane sceny z przyrodniczego filmu „Planeta Ziemia”, gdzie w oceanach pływały walenie, także inne delfiny. Wyemitowano im również inne filmy przyrodnicze bez udziału zwierząt, a także kilka epizodów kreskówki SpongeBob Kanciastoporty. Uczeni chcieli sprawdzić, czy zwierzęta wolą realistyczne obrazy czy może raczej animowane.
Naukowcy monitorowali i analizowali zachowania delfinów oglądających telewizję. Szczególnie zwracali uwagę na pewne cechy, takie jak chociażby agresja, którą delfiny okazują przez nagłe szarpnięcia głową lub zaciskanie szczęki. Sprawdzali także zainteresowanie poszczególnymi materiałami wideo ze strony delfinów. Te ssaki morskie zainteresowanie okazują chociażby poprzez kiwanie głową, ale przyciśnięcie „czoła” do ściany zbiornika wodnego, za którą był ekran telewizora, mówi samo za siebie.
Okazało się, ze delfiny nie faworyzowały programów przyrodniczych nagrywanych pod wodą, czyli w ich środowisku. W ogóle kontekst puszczanych im nagrań wideo nie powodował znaczących różnic w czasie oglądania. Badacze odnotowali natomiast różnice odnoszące się do gatunku, wieku oraz płci.
Fot. Kelley A. Winship/Wiley ZooBiology
Delfiny długonose wydawały się bardziej poruszone nie tyle kontekstem nagrań wideo, co samą telewizją. Znacznie częściej kiwały głowami czy sterczały z przyklejoną głową do ściany, za którą znajdował się telewizor. Często też puszczały bańki powietrza. To może sugerować zarówno zainteresowanie, jak i agresję. Badacze nie stwierdzili specjalnych różnic, jeśli chodzi o czas spędzony przed ekranem delfinów butlonosych i ich długonosych kolegów, poza tym, że młodsze osobniki chętniej „zasiadały” przed telewizorem.
Z kolei samce delfinów butlonosych obserwowały dłużej telewizję od samic. Częściej też reagowały agresją od samic. Podobne różnice zaobserwowano także u delfinów długonosych. Badacze zasugerowali w publikacji, że agresywne zachowania mogą wynikać z niezdolności delfinów do fizycznej interakcji z telewizorem, a może bardziej z tym, co jest przedstawiane na jego ekranie.
Autorzy badań sądzą, że skoro telewizja przypadła do gusty delfinom, może ona być przydatna do wzbogacenia życia delfinów w niewoli. Należałoby oczywiście wziąć pod uwagę ich preferencje – czyli uwzględnić w programie dnia gatunek mieszkańców akwarium i płeć.
Źródło: CNET, fot. PxHere