Przejdź do treści

Dawni mieszkańcy Mezoameryki wykorzystywali tytoń do picia, nie palenia

Spis treści

Kilkanaście lat temu w mieście Cotzumalhuapa w Gwatemali archeolodzy natknęli się na naczynia sprzed około tysiąca lat. Niedawne analizy wykazały, że zawierały one tytoń. Jednak nie były to suszone liście przeznaczone do palenia, a prawdopodobnie napar z rośliny.

Wczesne relacje kolonialne i współczesne źródła etnograficzne potwierdzają powszechne używanie tytoniu w Mezoameryce, choć bezpośrednie dowody w kontekstach archeologicznych wskazujące na te praktyki są rzadkie. Mieszkańcy Ameryki Północnej korzystali z tytoniu od co najmniej 12 300 lat (więcej na ten temat w tekście: Ludzie używali tytoniu już 12 tys. lat temu). Wykorzystywany był przede wszystkim do celów religijnych.

Przedstawienia artystyczne i źródła etnograficzne wskazują, że preferowaną metodą spożycia tytoniu w całym regionie jest i było palenie suszonych liści. Jednak w nowych badaniach naukowcy z Yale University, City University of New Jork i The Hershey Center for Health and Nutrition przedstawili dowody wskazujące, że dawni mieszkańcy Ameryki mogli tytoń nie palić, a pić. Wszystko to w celach rytualnych oraz terapeutycznych.

Rezultaty oraz opis badań ukazał się w piśmie „Antiquity” (DOI: 10.15184/aqy.2024.13).

Ceramiczne naczynia

Cotzumalhuapa było jednym z największych miast Mezoameryki w tzw. późnym okresie klasycznym, który obejmuje okres między 650 a 950 rokiem naszej ery. Miasto miało duże znaczenie zarówno polityczne, jak i gospodarcze w całym regionie. Niewiele jednak wiadomo na temat praktyk rytualnych, jakie miały tam miejsce.

Archeolodzy podczas prac wykopaliskowych w 2006 i 2007 roku na stanowisku w Cotzumalhuapa odkryli kolekcję ceramiki. Wykopaliska odsłoniły cztery figurki, siedem małych naczyń ceramicznych i 21 dużych naczyń, z których jedenaście przykryto odwróconymi misami. Misy te zapewne miały chronić ich zawartość.

Napar z tytoniu

Analiza zeskrobanych z wnętrza naczyń próbek przy użyciu chromatografii cieczowej ze spektrometrią mas wykazała obecność pozostałości nikotyny w trzech naczyniach. Wyniki analiz rodzą ważne pytania dotyczące sposobów konsumpcji i rytualnego użycia tytoniu w starożytnej Mezoameryce. Wysoki i wąski kształt naczyń jest podobny do tych zwykle używanych do przechowywania płynów, więc odkrycie w nich pozostałości tytoniu było nieoczekiwane. Może to oznaczać, że zamiast palić tytoń w postaci suszonych liści lub spożywać go przez nos, jak tabakę, tytoń „mógł być spożywany w postaci płynnego naparu” – czytamy w oświadczeniu.

– Wiedzieliśmy, że tytoń był bardzo ważną substancją stosowaną do różnych celów rytualnych i terapeutycznych w starożytnej Mezoameryce – mówi współautor badań dr Oswaldo Chinchilla Mazariegos z Uniwersytetu Yale. – Jednak dowody archeologiczne są skąpe, ponieważ pozostałości tytoniu rzadko dobrze się zachowują – dodaje.

Autorzy badań sugerują, że napar z tytoniu mógł być wykorzystywany podczas rytuałów jako „narkotyk wywołujący głęboki sen i wizje”. Zauważyli też, że naczynia ceramiczne znaleziono w pobliżu pozostałości łaźni w Cotzumalhuapa, co według nich stanowi dowód na to, że napary z tytoniu mogły być wykorzystywane w rytuałach oczyszczających.

Źródło: Live Science, Antiquity, fot. Oswaldo Chinchilla Mazariegos via Antiquity

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Przęśl

Praktyki lecznicze z epoki kamienia. Naukowcy znaleźli dowody stosowania ziół leczniczych

Piramida Majów Chichen Itza

Nieznane miasto Majów. Naukowcy odkryli tysiące budowli

Ślady po kefirze na chińskich mumiach sprzed ponad trzech tys. lat

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły