Sonda Cassini wykonała zdjęcia Daphnisa, jednego z najbliższych i najmniejszych księżyców Saturna. Księżyc Daphnis pierwszy raz został dostrzeżony w 2005 roku także przez sondę Cassini.
Księżyc Daphnis ma średnicę ośmiu kilometrów i krąży wewnątrz pierścienia A oraz przerwy Keelera. Fotografia wykonana przez sondę Cassini pokazuje nam ten mały księżyc Saturna z tak bliskiej odległości, jak nigdy dotąd.
Obecność Daphnisa wewnątrz pierścienia A wpływa na jego wygląd. Mała grawitacja księżyca powoduje widoczne na zdjęciu fale w pierścieniu. Sam księżyc wywołuje w nim lukę.
Fot. NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute.
Sonda Cassini została wystrzelona z Ziemi w 1997 roku. Do Saturna doleciała siedem lat później. Od tamtej pory sonda bada tą najbardziej charakterystyczną planetę Układu Słonecznego oraz jej księżyce. Dzięki jej pracy uzyskaliśmy wiele ciekawych informacji. Dowiedzieliśmy się m.in. o oceanie ciekłej wody pod lodową powierzchnią Enceladusa – jednego z księżyców Saturna, uzyskaliśmy dowody na występowanie na innym księżycu tej planety – Tytanie – mórz metanu, usłyszeliśmy też o metanowych deszczach tam padających.
22 kwietnia tego roku rozpocznie się ostatni etap sondy Cassini nazwany Wielkim Finałem. Sonda zanurkuje w chmury Saturna wykonując szereg pomiarów i przesyłając dane wraz z fotografiami na Ziemię. 15 września 2017 roku sonda Cassini zakończy swój żywot rozbijając się o powierzchnię planety.
Źródło: NASA,