Przejdź do treści

Czym różni się inhalator od nebulizatora?

Spis treści

Gdy borykamy się z przeziębieniem lub grypą lekarz może polecić nam inhalacje. Zalecane są one także w przypadku innych chorób związanych z funkcjonowaniem górnych dróg oddechowych. Ale czym wykonać te inhalacje? Od dawna możemy używać inhalatorów, ale w ostatnich latach pojawiły się nebulizatory. Czym one tak właściwie są i do czego służą? Jaka jest różnica między inhalatorem, a nebulizatorem? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

 

Czym jest nebulizator i w jaki sposób działa?

W ostatnich latach spotykamy się z urządzeniem nazywanym nebulizatorem. Czym on tak właściwie jest? W jaki sposób działa? Może spotkaliście się już z tym urządzeniem lub dopiero teraz lekarz polecił Ci lub komuś z Twojej rodziny właśnie Nebulizatory do robienia inhalacji. Tak, nebulizator służy do robienia inhalacji, tylko trochę w inny sposób niż inhalator. Czyli w jaki?

Celem nebulizatora jest wytworzenie preparatu, wdychanego do górnych dróg oddechowych na zasadach podobnych do działania sprayu. Dlatego nie powinniśmy pryskać bezpośrednio do gardła, a na błony śluzowe jamy ustnej. Dzięki temu uzyskamy najbardziej optymalny efekt działania leku. Z jakimi lekami stosuje się nebulizator?

Wraz z nebulizatorem stosujemy zalecane w instrukcji obsługi odpowiednią ilość wody oraz dodatki, takie jak: przepisane przez lekarza leki, sole (np. sól fizjologiczną) lub olejki eteryczny np. olejek sosnowy. Działanie olejków eterycznych wspomaga leczenie gardła i kaszlu, ale pomaga także przy innych dolegliwościach.

Czym jest inhalator i kiedy się go stosuje?

Inhalatory znane są od wielu lat i szeroko dostępne na rynku farmaceutycznym w Polsce. Do wyboru mamy różne rodzaje inhalatorów, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Inhalator różni się w pewien sposób od nebulizatora, a szczególnie sposób jego działania wobec dróg oddechowych.

Inhalacja polega na tym, że osoba wdycha preparat medyczny przetworzony przez inhalator, inaczej to ujmując, polega na „wziewaniu” preparatu farmaceutycznego. Kiedy stosuje się inhalator, a kiedy nebulizator?

Nie da się zaprzeczyć że Inhalatory są jednak bardziej popularne niż nebulizatory. Związane jest to z tym, że inhalatory od wielu lat są bardziej dostępne w aptekach, a nebulizatory pojawiły się stosunkowo niedawno. Często są nazywane zamiennie, jednak sposób ich działania jest nieco inny.

Nie zmienia to jednak faktu, że właściwie pomagają (prawie) na te same dolegliwości, czyli: kaszel, katar, przeziębienie, bóle gardła, chrypę, w chorobach związanych z astmą, w chorobach wirusowych i w innych dolegliwościach, podczas których ich stosowanie zaleci lekarz.

 

Źródło: artykuł partnera, fot. Pexels

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Stopy Ostroga piętowa

Ostroga piętowa — jak rozpoznać i jak leczyć

PKU – dowiedz się, czym jest ta rzadka choroba

Dlaczego senior powinien regularnie korzystać z usług oodologa

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły