Przejdź do treści

Czym jest starczowzroczność?

Spis treści

Wady wzroku znacząco wpływają na nasz komfort życia i bez odpowiedniej korekty stanowią przeszkodę w wykonywaniu wielu czynności. Z wiekiem adaptacyjne zdolności gałki ocznej pogarszają się i powodują utratę ostrości widzenia, przeradzając się w starczowzroczność. Wada ta dotyka osoby, które ukończyły 40. rok życia i polega na osłabieniu zdolności zmiany mocy optycznej oka ludzkiego. W tym poradniku odpowiadamy na pytanie, czym jest starczowzroczność, jakie są jej typowe objawy i jak ją leczyć.

 

Czym jest starczowzroczność? 

Starczowzroczność, czyli prezbiopia jest naturalnym procesem wynikającym ze starzenia się ludzkiego organizmu. Pojawia się ona u osób, które ukończyły 40. rok życia, a statystyki pokazują, że choruje na nią niemal każdy powyżej wspomnianego wieku. Objawia się tym, że możliwości widzenia przedmiotów z bliska maleją. Odległość widzianych obiektów musi się zwiększać, z czasem coraz bardziej, aby ujrzeć szczegóły, drobne elementy przedmiotów, czy na przykład litery w książce. Mechanizm adaptacyjny odpowiadający za ten proces to zmiana mocy optycznej gałki ocznej, która dokonuje się przez oddziaływanie mięśni na soczewkę ludzkiego oka — wyjaśnia Prof. Ryszard Naskręcki.  

Z badań wynika, że prawie każda osoba powyżej 40. roku życia cierpi na prezbiopię, choć 90 proc. z nich nie ma o tym pojęcia. W Polsce rzadko sięgamy po okulary, czy soczewki korygujące tę wadę. W Ameryce około 30 proc. sprzedawanych soczewek to te, które korygują prezbiopię. Dla porównania w Polsce jest to zaledwie kilka procent, co może oznaczać, że jesteśmy nieświadomym problemu społeczeństwem.  

Czym objawia się prezbiopia?  

Prezbiopia to wada objawiająca się najczęściej zamazywaniem się obrazów, pieczeniem oka, niekiedy nawet okresowym zapaleniem spojówek. Takie problemy ze wzrokiem mogą również wpływać na pojawianie się częstych bóli głowy. Starczowzroczność obniża jakość życia, powodując niechęć do czytania, wykonywania czynności, które wymagają wytężonej pracy wzroku, często również objawia się znużeniem, a także pogorszeniem nastroju. Prawidłowo dobrana korekta może więc znacząco poprawić chęć i zapał do obowiązków oraz zwiększyć nasze wyniki w pracy.  

Starczowzroczność

Jak leczyć prezbiopię?  

Leczenie prezbiopii należy zacząć od wizyty w gabinecie optycznym, gdzie optometrysta dobierze właściwe okulary czy soczewki korygujące, które będą poprawiać widzenie z bliskich odległości. Ten problem dotyka ogromnej liczby ludzi, choć tak naprawdę niewielu z nich zdaje sobie z tego sprawę i sięga po specjalistyczną pomoc. Okulary dobrane nieodpowiednio, zakupione w niewyspecjalizowanych do tego miejscach mogą tylko pogarszać sytuację, zwiększać dyskomfort, a nawet przyczyniać się do dalszego pogarszania się wzroku. Ważna jest więc świadomość tego, czym jest prezbiopia, jak się objawia oraz w jaki sposób ją leczyć. Badania wykonywane przez optometrystów mogą potwierdzić występowanie starczowzroczności, a sami specjaliści najlepiej pomogą nam w korekcie tej wady dzięki odpowiednio dobranym okularom, czy soczewkom. 

Po więcej informacji zapraszamy do wpisu: https://www.krio.org.pl/co-to-jest-prezbiopia-definicja-starczowzrocznosci, a także na stronę https://www.krio.org.pl/ w celu znalezienia najlepszego specjalisty.

Źródło: artykuł partnera 

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Używanie konopi może powodować uszkodzenia genetyczne i wpływać na kolejne pokolenia

oko

Dieta dla zdrowych oczu. Co warto jeść?

Niskokaloryczna dieta może wydłużyć życie? Wskazówki z dużego badania na myszach

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły