Pochmurne, deszczowe lub wietrzne dni dla wielu osób są jednoznaczne z gorszym samopoczuciem. Wiążą się ze zmęczeniem, sennością, brakiem energii, a także bólem głowy – coraz więcej badań wskazuje, że pogoda może mieć realny wpływ na nasilenie migreny. Które czynniki atmosferyczne najbardziej oddziałują na nasz organizm i jak łagodzić ich negatywne skutki?
Warunki pogodowe, które mogą nasilać ból głowy
Złe warunki atmosferyczne są najbardziej odczuwalne przez osoby cierpiące na migreny. Jednak nawet zwykły ból głowy często daje się mocniej we znaki przy brzydkiej pogodzie. Czynniki, które mogą go nasilać, to:
- temperatura – jej ekstremalne wartości sprzyjają pojawieniu się bólu głowy. Upały mogą prowadzić do odwodnienia, z kolei w odpowiedzi na chłód kurczą się naczynia krwionośne w mózgu, co zmniejsza przepływ krwi i nasila ból głowy,
- wilgotność – zwłaszcza jej gwałtowne zmiany przyczyniają się do nasilenia bólu głowy,
- światło słoneczne – ekspozycja na nie zwiększa prawdopodobieństwo ataku migreny,
- zmiany ciśnienia atmosferycznego – występują np. przed burzą lub ulewą. Mogą być czynnikiem wywołującym napięciowy ból głowy czy atak migreny,
- wiatr – wysusza i podrażnia śluzówkę nosa, co sprzyja rozwojowi infekcji. Narażenie na zimne podmuchy bez ochrony uszu czy nakrycia głowy może wywołać ból[1].
Jak ograniczyć wpływ pogody na samopoczucie?
W większości przypadków nie da się uniknąć złych warunków atmosferycznych. Pewnym rozwiązaniem jest np. przeprowadzka w regiony z bardziej stabilną pogodą, jednak nie zawsze jest to możliwe. Z bardziej dostępnych opcji warto zwrócić uwagę na:
- monitorowanie prognoz – ich regularne śledzenie pozwala przygotować się na nadchodzące zmiany pogody. Dzięki temu można się do nich przygotować, np. dostosować intensywność planów do spodziewanych warunków atmosferycznych,
- odpowiednia odzież – ubiór dostosowany do pogody pozwala uniknąć wyziębienia lub przegrzania. W chłodne dni warto zadbać o nakrycie głowy czy szalik, które uchronią przed przeszywającym wiatrem. Z kolei przy dużym nasłonecznieniu warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne,
- nawodnienie organizmu – picie odpowiedniej ilości wody jest ważne w każdych warunkach pogodowych,
- utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza – na zewnątrz nie mamy na to wpływu, jednak w pomieszczeniach warto utrzymywać wilgotność na optymalnym poziomie 40-60 proc.[2].
Jak zmniejszyć uciążliwy ból głowy?
Do łagodzenia bólu głowy różnego pochodzenia wykorzystuje się m.in. preparaty z grupy NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne. Hamują one aktywność enzymów cyklooksygenaz, które odpowiadają za produkcję prostaglandyn. Związki te służą m.in. do rozwoju i podtrzymywania bólu oraz innych objawów stanu zapalnego. Zablokowanie ich syntezy może więc zmniejszyć te uciążliwe dolegliwości.
Jednym z przedstawicieli NLPZ jest deksketoprofen. To lek przeciwbólowy, który łagodzi dolegliwości o nasileniu niewielkim do umiarkowanego. Ze względu na niewielkie ryzyko działań niepożądanych może być on stosowany na pusty żołądek – w ten sposób szybciej się wchłonie, a to przyspieszy początek jego działania. Efekt przeciwbólowy deksketoprofenu utrzymuje się nawet do ok. 8. godzin[3].
Negatywnego wpływu pogody na samopoczucie nie da się w pełni uniknąć, można jednak wprowadzić pewne zmiany pozwalające go ograniczyć. Jeżeli ból głowy często pojawia się przy zmianach warunków atmosferycznych, warto prowadzić dziennik, który pozwoli dokładniej określić czynniki wyzwalające.
[1] https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/expert-answers/migraine-headache/faq-20058505 [dostęp 18.08.2024].
[2] https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/weather-and-migraine/ [dostęp 18.08.2024].
[3] Woroń, J. (2020). Dlaczego w bólu ostrym należy rozważyć zastosowanie deksketoprofenu? Forum Medycyny Rodzinnej, 14(2): 51-56.
Źródło: artykuł partnera