Dodano: 03 kwietnia 2018r.

Zrekonstruowano twarz człowieka z Cro-Magnon. Cierpiał na chorobę genetyczną

Człowiek z Cro-Magnon zmarł około 28 tys. lat temu i został pochowany w jednej z jaskiń na południu Francji. Teraz, dzięki nowoczesnej technologii, możemy spojrzeć w twarz prehistorycznego człowieka. Zespół badaczy odkrył, że prawdopodobnie cierpiał on na nerwiakowłókniakowatość.

Człowiek z Cro-Magnon

 

Kromaniończyk lub człowiek z Cro-Magnon miał twarz pokrytą guzami, z czego jeden duży znajdował się na jego czole. Zespół francuskich badaczy, który podjął się rekonstrukcji twarzy szkieletu znalezionego w 1868 roku orzekł, że człowiek ten cierpiał prawdopodobnie na nerwiakowłókniakowatość.

Szkielet Cro-Magnon datowany jest na okres między 30 a 28 tysięcy lat p.n.e. Odkryto go w 1868 roku w jaskini Eyzies w południowo-zachodnim regionie Francji - Dordogne. W tym roku mija 150 rocznica znalezienia szkieletu i to właśnie z tej okazji przeprowadzono ponowne badania szkieletu.

- Po badaniu zaproponowaliśmy nową diagnozę. Człowiek z Cro-Magnon cierpiał na rodzaj nerwiakowłókniaka - powiedział antropolog Philippe Charlier, jeden z członków zespołu, który badał szczątki.

Wyniki ponownej analizy szkieletu z Cro-Magnon ukazały się w czasopiśmie medycznym „The Lancet”.

Nerwiakowłókniakowatość jest chorobą genetyczną, która może powodować rozwój łagodnych guzów w układzie nerwowym, a także plamy lub obszary pigmentacji na skórze. To grupa dziedziczonych chorób i znane są przynajmniej dwa typy choroby różniące się objawami. Nerwiakowłókniakowatość typu 1 charakteryzuje się pojawianiem się licznych guzów na całym ciele. Zazwyczaj są to niezłośliwe zmiany nowotworowe, choć znane są też przypadki złośliwych guzów. Badacze sądzą, że to właśnie na nerwiakowłókniakowatość typu 1 cierpiał kromaniończyk.

- Podczas badania znaleźliśmy uszkodzenia w czaszce na czole, które odpowiada obecności nerwiakowłókniaka -łagodnego guza, który zniszczył kość. Uszkodzony został także jego lewy kanał uszny, prawdopodobnie również przez guz. Dysponując nową diagnozą dokonaliśmy realistycznej rekonstrukcji twarzy tego mężczyzny biorąc pod uwagę jego chorobę – wyjaśnił Charlier.

Wizualna rekonstrukcja pokazuje twarz pokrytą guzami z jednym dużym znajdującym się na czole. Guzy są obecne na całej jego twarzy, w szczególności wokół ust, nosa i oczu.

 

Źródło: Phys.org, fot. CHARLIER / VISUALFORENSIC / UVSQ / VIA AFP-JIJI