Dodano: 16 maja 2018r.

Znaleziono brakujące ogniwo w ewolucji krokodyli

Paleontolodzy zidentyfikowali brakujące ogniwo w drzewie genealogicznym krokodyli. Skamielina, która rzuca nowe światło na prehistoryczne gady, była od ponad 20 lat przechowywana w jednym z budapesztańskich muzeów.

Przodek krokodyli - Magyarosuchus fitosi

 

Okaz sprzed 180 milionów lat pomógł badaczom zrozumieć, w jaki sposób grupa starożytnych krokodyli oddzieliła się od reszty swojej rodziny i przekształciła w stworzenia podobne do delfinów. Zwierzęta te były jednymi z największych drapieżników przybrzeżnych okresu jurajskiego.

Skamieniałe szczątki tych stworzeń, a właściwie dużą część kręgosłupa, miednicy i szczęki jednego z nich, znaleziono w zbiorach Muzeum Historii Naturalnej w Budapeszcie. Okaz ten został znaleziony w 1996 roku na zboczu góry Gerecse w północno-zachodnich Węgrzech. Okazję do przebadania skamielin miał zespół paleontologów z Uniwersytetu w Edynburgu. Ich uwagę zwrócił jeden z kręgów, który po bliższej obserwacji okazał się być częścią płetwy ogonowej.

 

Nowy gatunek został nazwany Magyarosuchus fitosi na cześć kolekcjonera amatora, który go odkrył, Attily Fitosa. Badanie dokumentujące nowe odkrycie zostało opublikowane w czasopiśmie „PeerJ”.

Podczas okresu jurajskiego, kiedy ten drapieżnik krążył po oceanach, istniały na Ziemi dwa rodzaje krokodyli. Jeden z nich był bardzo podobny do dziś żyjących gadów. Ale druga grupa nie przypominała żadnych z obecnie występujących stworzeń. Była całkowicie pozbawiona pancerza i posiadała płetwy podobne do tych, które można spotkać u współczesnych ssaków morskich. Pozwalało to tym drapieżnikom swobodnie poruszać się w wodzie.

Magyarosuchus fitosi był formą przejściową między tymi grupami. Miał prawie pięć metrów długości i ogromne spiczaste zęby. Posiadał zarówno pancerz, jak i płetwę ogonową. Badacze określili nowy gatunek jako brakujące ogniowo w drzewie genealogicznym krokodyli.

- Ta skamielina zapewnia unikalny wgląd w to, jak ponad 180 milionów lat temu krokodyle zaczęły ewoluować w formy przypominające delfiny i orki. Obecność zarówno pancerza, jak i płetwy ogonowej podkreśla niezwykłą różnorodność krokodyli w jurze – powiedział doktor Mark Young z Uniwersytetu w Edynburgu, który miał okazję badać skamielinę.

 

Źródło: University of Edinburgh, The Independent, fot. Márton Szabó/University of Edinburgh