Dodano: 07 kwiecień 2017r.

Zmarł profesor Jerzy Vetulani

Profesor Jerzy Vetulani od kilku tygodni przebywał w śpiączce. Do szpitala trafił po potrąceniu przez samochód. Wybitny polski neurobiolog i biochemik odszedł w wieku 81 lat.

Jerzy Vetulani

 

Do tragicznego skutkach zdarzenia doszło 2 marca. Profesor Jerzy Vetulani został potrącony przez samochód, gdy przechodził przez przejście dla pieszych w okolicach ulicy Balickiej w Krakowie. Naukowiec doznał poważnych obrażeń, które okazały się śmiertelne.

Jerzy Vetulani urodził się w 1936 roku. Był wybitnym naukowcem. Trudno spisać jego wszystkie osiągnięcia. Był profesorem nauk przyrodniczych, neurobiologiem, biochemikiem, psychofarmakologiem. Był członkiem Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiej Akademii Umiejętności.

Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał również tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Był członkiem honorowym Indian Academy of Neurosciences i Oxford Neurological Society.

Był autorem kilkuset prac badawczych, w tym współtwórcą hipotezy beta down-regulacji jako mechanizmu działania leków przeciwdepresyjnych.

Vetulani był także jednym ze współtwórców legendarnej Piwnicy pod Baranami. W 2002 r. startował w wyborach na prezydenta miasta Krakowa. Był powszechnie lubiany wśród studentów, m.in. za otwartość i duże poczucie humoru.

 

Źródło: Onet.pl, PAP, fot. TEDxKrakow/CC.2.0/ Wikimedia Commons