Dodano: 17 styczeń 2017r.

Zmarł Gene Cernan, ostatni człowiek na Księżycu

Nie żyje Gene Cernan, były astronauta, uczestnik programu Gemini i Apollo oraz ostatniej, załogowej wyprawy na Księżyc. Miał 82 lata.

Eugene Cernan


O śmierci Cernana poinformowała NASA na swoich stronach internetowych. „Jesteśmy głęboko zasmuceni utratą emerytowanego astronauty NASA, Gene’a Cernana, ostatniego człowieka na Księżycu” - brzmiał komunikat.

Cernan jako jeden z dwóch astronautów na Księżycu lądował dwukrotnie. Spędził też najwięcej czasu na powierzchni naszego satelity. Do niego należy również rekord przebywania na orbicie księżycowej.

Podczas ostatniej, załogowej wyprawy na Księżyc w 1972 roku, Cernan wraz z Harrisonem Schmidtem spędzili na Srebrny Globie 22 godziny i przemierzyli dystans ponad 30 kilometrów.

Po odejściu z NASA Cernan zajął się prowadzeniem własnej działalności związanej z energetyką i astronautyką. Był także często zapraszanym do mediów komentatorem wydarzeń związanych z eksploracją kosmosu. Opiniował też przed komisją Kongresu budżety dla NASA. W 1999 roku wydał książkę „Ostatni człowiek na Księżycu”.

Z 12 astronautów, którzy postawili stopę na powierzchni Księżyca, żyje jeszcze sześciu.