Dodano: 26 maja 2017r.

Zidentyfikowano nowe geny, które wpływają na inteligencję

Naukowcy osiągnęli znaczny postęp w zrozumieniu genetycznych podstaw inteligencji. Dzięki nowym badaniom zidentyfikowano 40 nowych genów, które wpływają na inteligencję.

Mózg

 

Inteligencja jest jedną z częściej badanych cech ludzkich. Jej wyższy iloraz wiąże się z istotnymi konsekwencjami życia w sferze ekonomicznej oraz zdrowotnej.

Holenderscy badacze wykorzystując duży zestaw danych od ponad 78 000 osób, które zawierały informacje o wynikach w testach na inteligencje oraz o genotypie, odkryli nowe geny i biologiczne szlaki związane z inteligencją. Zespół naukowców z Vrije Universiteit z siedzibą w Amsterdamie zidentyfikował 52 geny związane z inteligencją, z czego 40 to zupełnie nowe odkrycia. Większość tych genów jest głównie wyrażana w tkance mózgu.

- Nasze wyniki są bardzo ekscytujące. Pokazują bardzo silne powiązania z inteligencją. Geny, które zidentyfikowaliśmy są zaangażowane w regulację rozwoju komórek i są szczególnie ważne w tworzeniu synaps. Te odkrycia po raz pierwszy dostarczają jasnych wskazówek dotyczących podstawowych biologicznych mechanizmów inteligencji – powiedziała kierująca badaniami Danielle Posthuma.

Badanie wykazało również, co nie powinno dziwić, że wpływ genów na inteligencję jest wysoce skorelowany z osiągnięciami w sferze edukacji czy ogólnymi osiągnięciami człowieka. Odwrotne korelacje genetyczne odnotowano w chorobie Alzheimera, objawach depresyjnych, schizofrenii czy wskaźniku masy ciała.

- Te genetyczne korelacje rzucają światło na wspólne biologiczne ścieżki dla rozwoju inteligencji i innych cech. Siedem zidentyfikowanych przez nas genów związanych z inteligencją jest również powiązane ze schizofrenią, dziewięć z nich ze wskaźnikiem  masy ciała oraz cztery z otyłością. Te trzy cechy wykazują negatywną korelację z inteligencją – wyjaśniła Suzanne Sniekers, która także była zaangażowana w badania. – Niektóre geny o pozytywnym wpływie na inteligencję mają negatywny wpływ na wskaźnik masy ciała lub otyłość. Mogą powodować też schizofrenię – dodała.

Naukowcy przyznali, że konieczne są dodatkowe badania, by wyjaśnić dokładną rolę tych genów. Trzeba też dokładnie wyjaśnić, jak różne warianty genetyczne wpływają na inteligencję jednostki. Obecnie nie jesteśmy w stanie wskazać, które warianty genetyczne stanowią podłoże inteligencji.

 

Źródło: Nature Genetics, Vrije Universiteit Amsterdam, fot. C.C. 2.0/ Allan Ajifo/ Wikimedia Commons